Ciekawostki Wielkanocne

Ciekawostki Wielkanocne

Czy wiedzieliście, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce na Wielkanoc tradycyjnie maluje się jaja? Ale czy wiecie, że w Bułgarii istnieje bardzo nietypowa tradycja – ludzie tam w dniu Wielkanocy walczą jajkami? Tak, dobrze przeczytaliście, prawdziwa bitwa jajkowa! Ale to tylko jedna z wielu fascynujących ciekawostek związanych z tym świętem. Wielkanoc to czas nie tylko pielęgnacji tradycji, ale także niezwykłych zwyczajów i śmiesznych anegdot, które sprawiają, że to święto jest tak wyjątkowe. Poniżej kilka zabawnych i zaskakujących ciekawostek wielkanocnych, o których chcemy Wam dziś wspomnieć.

Wielkanocny maraton

W Australii, zamiast wielkanocnego zajączka, mają wielkanocnego bilbiego. Dlaczego? Ponieważ króliki są uznawane za szkodniki, które szkodzą ekosystemowi. Bilby to urocze, zagrożone gatunki australijskich torbaczy o dużych uszach, które wyglądają trochę jak mieszanka królika z kangurem. Poza tym Wielkanoc jest jesienią.


Świąteczny pościg

W niektórych częściach Szkocji i Anglii obchodzi się „Rolling Eggs” – tradycję toczenia jajek w dół wzgórz. Kiedyś używano prawdziwych, twardo gotowanych jaj, ale dzisiaj często zastępuje się je jajkami czekoladowymi. To prawdziwy test dla tych, którzy mają nadzieję na szybkie śniadanie… i jeszcze szybsze ściganie się po czekoladkę. Na podobnej zasadzie we Włoszech toczy się ser – chodź u nich to bardziej wygląda jak wyścig.


Czekoladowy rekord

W 2015 roku w Belgii stworzono wielkanocne jajko z czekolady ważące ponad 7,2 tony. Wyobraź sobie ile osób było potrzebnych do jego zjedzenia.


Wielkanocna olimpiada

W Corfu, jedna z greckich tradycji wielkanocnych, to „Pot Throwing” gdzie ludzie wyrzucają garnki, patelnie i inne naczynia z okien swoich domów na ulicę w Wielką Sobotę. To ma przynieść szczęście i odnowę. Przyznam – to doskonały sposób na generalne porządki, choć może nieco ryzykowny dla przechodniów.


Zbrodnia wielkanocna

W Norwegii istnieje tradycja czytania kryminałów w Wielkanoc. Wydawcy nawet specjalnie drukują „påskekrimmen” (wielkanocne kryminały), które ludzie czytają w te święta. Stacje telewizyjne i radiowe również podążają tym trendem, emitując specjalne seriale kryminalne. Wielkanocna detektywistyczna gorączka w najlepszym wydaniu!

Ciekawostki Wielkanocne

… a teraz coś o samych jajkach

  • Jajka mogą zawierać ponad 7000 porów, które umożliwiają wymianę gazową, chroniąc przy tym wnętrze jaja przed bakteriami.
  • Jajka kurze mogą być różnych kolorów skorupek, od białych przez brązowe do nawet niebieskich czy zielonych, w zależności od rasy kury.
  • Jajka nie wymagają chłodzenia, ale po zebraniu mogą być przechowywane w lodówce, co może przedłużyć ich świeżość.
  • Wewnętrzna błona jaja, zwana białkiem, przylega do skorupki i chroni zarodek przed utratą wilgoci i zanieczyszczeń.
  • Jajka są bogate w białko, witaminy, minerały oraz niezbędne kwasy tłuszczowe, co sprawia, że są wartościowym składnikiem diety.
4.9/5 - (10 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *