Własny sklep motoryzacyjny czy dropshipping w 2022?

Jakiś czas temu miałem przyjemność współpracować z hurtownią motoryzacyjną, którą jako jedna z nielicznych NIE sprzedaje swoich produktów przez Internet. Dla osoby z rocznika ’90 nie do końca to jest zrozumiałe ponieważ większość zakupów obecnie wykonujemy przez Internet. Co więc jest powodem dla którego zarząd firmy nie wprowadza swoich produktów do sieci?

Zwroty, zwroty i jeszcze raz zwroty klientów.

Według obecnego prawa produkty zakupione przy kasie nie podlegają zwrotowi, a przez Internet owszem. Niestety nawet 10% klientów zwraca zakupiony towar co generuje mocne koszty logistyczne. Innym problemem jest fakt cwaniactwa klientów, którzy kupują dwa takie same produkty. Pierwszy w lokalnym sklepie za wyższą cenę – ale towar dostępny od ręki, drugi przez Internet taniej – który dotrze za kilka dni i zostanie zwrócony… do sklepu stacjonarnego 🙂

Jeszcze raz jak działa cwany mechanik?

  1. Kupuje tanio przez Internet
  2. Kupuje drogo lokalnie – towar od razu do ręki
  3. W samochodzie swojego klienta montuje towar zakupiony lokalnie
  4. Zakupiony towar przez Internet zwraca do sklepu stacjonarnego i oczekuje zwrotu gotówki, dzięki czemu zarabia na różnicy ceny części.
  5. Jest PREMIUM cwaniakiem jak prowadzi pozarolniczą działalność/ czy rozszerzoną pozarolniczą działalność. Wtedy jeszcze ZUSu nie płaci, a jednie KRUS. 🙂

Dropshipping ma to do siebie, że odpowiadasz za towar, którego nigdy na oczy nie widzisz. Nie wiesz w jakim stanie jest wysyłany i czy w ogóle jest wysłany. Odpowiadasz także za zwroty, co oznacza, że po tygodniu możesz być właścicielem 5 sprzęgieł do różnych samochodów, które były nieprawidłowo zamontowane [uszkodzone] a nie masz jak tego zweryfikować ponieważ nie posiadasz wiedzy ani narzędzi w swojej bazie.

Nie jesteś w stanie konkurować z firmami na Allegro mającymi obroty +10 000 000 pln miesięcznie.

Na pewno opłaca się sprzedaż lokalna, z dostawą własną, a samo wystawienie ofert ma na celu poinformowanie klienta o dostępnych towarach.

Własny sklep motoryzacyjny czy dropshipping?

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „co bardziej warto…” i „czy w ogóle warto”… na pewno trzeba być specjalistą w branży aby ruszyć z tematem. Gdybym miał iść w kierunku sprzedaży wybrałbym kilka produktów – dosłownie kilka, którymi handlowałbym przez Internet. Na pewno nie pełna gama wszystkiego do wszystkiego ponieważ takich sklepów jest masa a specjalistycznych już niema, albo jest ich coraz mniej.

5/5 - (4 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *