Domowe sposoby na alergię
Kichanie, smarkanie czy łzawienie oczu w okresie letnim nie jest Ci obce? Prawdopodobnie masz alergię! Poniżej przedstawiam Ci moje naturalne domowe sposoby na alergię.
Swoją domową walkę z alergią rozpocząłem on instalacji aplikacji pogodowej Interii. Zawiera ona zakładkę „wskaźniki” z której możemy wyczytać co aktualnie pyli w naszej okolicy.
Aplikacja pogodowa Interii jest o tyle przydatna, że na podstawie kilkudniowej obserwacji możemy wyczytać na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Do wyboru pyłki (olszy, wierzmy, trawy, szczawiu, pokrzywy, topoli, leszczyny, komosa, dębu, cladosporium, bylicy, brzozy, babki, alternaria)
Większość znajomych alergików jest uczulona na grzyby cladosporium oraz alternaria – powodują one podstawowe i uciążliwe objawy alergii takie jak kichanie, wydzielina z nosa, łzawienie oczu. Uniknięcie ich jest praktycznie nie możliwe – pochodzą z roślin i im bardziej sucho i wietrznie tym gorzej dla alergika.
Szybkie i skuteczne domowe sposoby na alergię
- Zwalczanie objawów alergii można rozpocząć od stosowania tabletek z substancją przeciwhistaminową, która hamuje reakcje alergiczne np. DESLORATADINUM 5mg – dla dorosłego mężczyzny.
- Stosowanie suplementacji diety w formie witamin B5 + E przez okres minimum miesiąca.
- Usunięcie wszelkiego rodzaju dywanów, narzut, zasłon, które wręcz są wylęgarnią i magazynem pyłków.
- Zastosowanie kwasów omega, olejku CBD
Naturalne domowe sposoby na alergię
Według mnie naturalnym sposobem jest fizyczne pozbywanie się alergenów poprzez nawilżenie powietrza oraz oczyszczenie z pyłków. Nawilżenie do poziomu 50% wilgotności pozwoli pyłkom osiąść na najniższym poziomie lub podłodze, a oczyszczenie ograniczy ich ilość – dzięki temu zabiegowi w domu czy mieszkaniu będzie mniejsze zapylenie. Osobiście stosuję od pół roku:
- Nawilżacz – Smartmii Evaporative Humidifier
- Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H
- Rośliny doniczkowe [więcej info w innym wpisie]
Nawilżacz – Smartmii Evaporative Humidifier
Jego zasada działa jest dość prosta: Wiatrak dmucha w częściowo zanurzone w wodzie dyski, a te poprzez ciągły obrót są wilgotne. Na zewnątrz urządzenia w sposób delikatny wydostaje się wilgotne powietrze. Jest to jedyny naturalny sposób zwiększenia wilgotności powietrza. Sam nawilżacz jest prosty w obsłudze i myciu – czego nie mogę powiedzieć o poprzednim nawilżaczu ultradźwiękowym od Xiaomi. Dla przypomnienia jeszcze dodam, że tylko taki nawilżacz może być używany jeśli w domu przebywają zwierzęta.
W moim przypadku nawilżacz pracuje około 12 godzin na dobę – oczywiście sterowany jest z aplikacji. Rzecz jasna jest także idealnym rozwiązaniem na okres jesienno-zimowym gdy centralne ogrzewanie wysusza powietrze to poziomu 28-30% wilgotności (optymalne dla człowieka w środkowej Europie to 50% wilgotności powietrza)
*62% wilgotności powietrza przy wyłączonym nawilżaczu, ulewie – przy otwartym oknie.
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H
Jego pracy w ogóle nie widać do momentu aż nie zajrzymy do komory z filtrem 🙂 Jest czuły i poza pyłkami reaguje także na smażenie, kurz i sierść kota. Tryb automatyzacji nie pozwala mi określić ile czasu pracuje dziennie bo w moim przypadku ma wyznaczoną pracę na wciąganie pyłków PM2.5 powyżej 0,06. Zaobserwowałem, że uruchamia się po południu, a wieczorem wskaźnik pokazuje najwyższe stężenie pyłków. Skuteczne usuwanie cząsteczek poprzez potrójną filtrację gwarantuje czyste powietrze bez pyłków na około 160 dni. Po tym czasie należy wymienić filtr na nowy.