Działka dla leniwców, czyli ogród samoobsługowy oraz rośliny łatwe w uprawie

Całe moje życie mieszkałem w bloku i w momencie pojawienia się możliwości mieszkania w domku z ogrodem bez zastanowienia wybrałem zabudowę wielorodzinną i ROD. Dlaczego? Ponieważ nie wyobrażam sobie co sobotę chodzić z kosiarką, plewić, skrobać kostkę, podlewać… Czarny scenariusz małego podróżnika. Ale jeśli już wybieram się na działkę, musi być szybko ładnie ogarnięte, abym mógł od razu odpoczywać 🙂

 1. Organizacja ogrodu już na wstępie. Narysowałem sobie na kartce prostokąt ze skalą oraz na drugiej przedmioty, rośliny które się na niej znajdą – powycinałem je i dopasowywałem do pierwszego rysunku. Tak powstał rzut ogrodu. Na tym etapie już wiedziałem, że im więcej będzie chaotycznie porozmieszczanych roślin tym trudniej będzie kosić trawę.
 2. Minimalizm to podstawa stąd też powstała (strefa A) ozdobna – drzewa, cebulki, byliny, kłącza. (strefa B) grill, miejsce na ognisko, stół, architektura ogrodowa + zaplecze (strefa c) trawnik + 1 drzewo (dla cienia)
 3. Domek – drewutnia – narzędziownia – WC – prysznic.

Rośliny łatwe w uprawie na żywopłot do posadzenia wzdłuż płotu.

 • ligustr pospolity – Najlepsza roślina jaka istnieje. Po posadzeniu wymaga tylko wody, trzeba ją przycinać 2x w roku. jednak im częściej tniemy tym bardziej się zagęszcza. Tniemy jakkolwiek i tak odrośnie.
Działka dla leniwców, czyli ogród samoobsługowy oraz rośliny łatwe w uprawie
rośliny łatwe w uprawie – ligustr pospolity
 • tuje – szmaragdy, goldy czy inne tuje różnią się nieznacznie w obsłudze po posadzeniu, pod nie na początek polecam agrowłókninę oraz korę oraz na etapie późniejszym skoszoną trawę, żeby nie trzeba było plewić jak już coś zacznie przerastać.
 • Bluszcz zimozielony – jest cały rok zielony, nie gubi liści, ale także bardzo wolno rośnie.

(Strefa A) – Ozdobna

Tutaj znajduje się cały pierdolnik, który trzeba plewić, ale też ma jakiś wygląd.

 • trawy ozdobne z Allegro (tutaj powstał osobny wpis o trawach ozdobnych)
 • barwinek zamiast trawy pomiędzy roślinami wyższymi. Zielony, zakrywa glebę po posadzeniu nic od nas nie chce.
 • kostrzewa sina – niebieska trawa, obowiązkowa w kilku miejscach na działce. Wykorzystuje jako czujnik wilgotności gleby. Im bardziej niebieska tym bardziej sucha część działki.
 • kwiatki okresowe / cebulki takie jak: niebieskie tulipany, narcyz, krokusy, hiacynt, frezje i wiele innych których nazw nie pamiętam wybierane wg zasady rośliny łatwe w uprawie

(Strefa B) – relaks i odpoczynek.

Według gustu i zapotrzebowania stół, ławki ewentualnie zestaw ogrodowo – tarasowy.

Elementy niezbędne:

(Strefa C – trawnik, miejsce na zabawę/ basen + jedno piękne drzewko)

 • jako drzewko moja gwiazda wybrała Surmię – gigantyczne liście robią naprawdę dużo cienia, rośnie naturalnie, bez przycinania.
 • do zabawy polecam latawiec dla dzieci, lampiony i wszystko co lata 🙂 a dla dorosłych badminton i basen.

Narzędzia, które przyśpieszają prace w ogrodzie:

 • robot koszący od 2000zł
 • NOWE najprostsze nożyce, grabie, szpadel, łopata, narzędzia ręczne do grzebania w ziemi. (Nie ma nic gorszego niż używane – zniszczone po kimś, ale może ktoś kiedyś naprawi i będą)
 • Opalarka do chwastów na kostce

Oceń wpis, a jeśli Ci się spodobał, komentuj! Pamiętaj, aby rozpocząć zakupy na Allegro od strony www.spotBOX.pl

5/5 - (1 vote)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *