Suche igłowanie

Suche igłowanie – Co to jest?

Suche igłowanie jest formą leczenia, która polega na wprowadzeniu cienkiej igły do tkanki mięśniowej ciała. Igła służy do stymulacji punktów spustowych w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i innych dolegliwości. Z kolei punkty spustowe to obszary napięć i zmian zwyrodnieniowych, spowodowanych długotrwałym napięciem mięśni lub urazem, które mogą powodować intensywne odczucia bólowe w całym ciele. Stosując suche igłowanie terapeuta może skutecznie dotrzeć do tych punktów spustowych i stymulować je w celu uwolnienia napięcia w pasmach mięśniowo-powięziowych. To pomaga zmniejszyć ból, poprawić ruch i przywrócić równowagę mięśni i tkanek ciała.

Suche igłowanie jest skuteczną metodą leczenia wielu rodzajów bólu i może pomóc w łagodzeniu przewlekłego bólu związanego z różnymi schorzeniami.


Spis treści:

  1. Co to jest suche igłowanie?
  2. Czy różni się suche igłowanie od akupunktury?
  3. Jakie są wskazania do suchego igłowania
  4. Czy suche igłowanie jest bolesne – jak wygląda zabieg?
  5. Mechanizm działania suchego igłowania
  6. Kilka słów o punktach spustowych

Czym różni się suche igłowanie od akupunktury?

Suche igłowanie i akupunktura to terapie, które obejmują użycie igieł wprowadzanych do skóry. Chociaż mogą wydawać się podobne, istnieje znacząca różnica między tymi dwoma zabiegami. Akupunktura opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej i jest stosowana w celu promowania przepływu energii wzdłuż meridianów ciała. Z drugiej strony suche igłowanie jest nowoczesnym zabiegiem stosowanym głównie przez fizjoterapeutów w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego. Igła stosowana w suchym igłowaniu wnika głęboko w mięsień, aby uwolnić napięcie i węzły. Pomaga również poprawić krążenie krwi w celu zmniejszenia stanu zapalnego i uzdrowienia uszkodzonej tkanki. Suche igłowanie nie skupia się na przepływie energii, w przeciwieństwie do akupunktury, która to robi.

Jaka jest więc różnica między suchym igłowaniu a akupunkturą?

Podczas gdy akupunktura leczy brak równowagi w przepływie energii, suche igłowanie skupia się na uwalnianiu napięcia z mięśni i leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego.


Jakie są wskazania do suchego igłowania?

Igłowanie jest formą leczenia, która jest stosowana w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji mięśni. Zazwyczaj jest wykonywana przez fizjoterapeutę, który wprowadza małe igły do określonych obszarów ciała, które są dotknięte bólem lub napięciem.

Wskazania do suchego igłowania mogą się różnić w zależności od przyczyny bólu lub napięcia, ale niektóre powszechne wskazania obejmują łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, ból pleców, ból szyi i ból barku. Fizjoterapeuta oceni dany obszar, aby określić, czy zabieg będzie odpowiednią formą leczenia. Oprócz zmniejszania bólu mięśniowo-szkieletowego igłoterapia może być również stosowana do wspomagania gojenia się urazów tkanek miękkich, takich jak zwichnięcia czy nadwyrężenia. Jeśli pacjent ma uraz, który powoduje przewlekły lub ostry ból mięśni, to zabieg igłoterapii może być skutecznym rozwiązaniem zapewniającym ulgę. Ten rodzaj leczenia również ma inne korzyści, takie jak poprawa zakresu ruchu i zmniejszenie stanu zapalnego w dotkniętym obszarze.

Najlepsze igły do przeprowadzenia samodzielnie zabiegu w domu:

Yellow Sport – Suche igłowanie – Link Allegro

suche igłowanie

Czy suche igłowanie jest bolesne, jak wygląda i ile trwa taki zabieg?

Z angielskiego „Dry needling” jest procedurą, w której igła jest wprowadzana pod skórę przez fizjoterapeutę w celu leczenia punktów spustowych związanych z urazem. Pacjent zgłasza podczas zabiegu intensywność bólu, czy ból jest minimalny i tolerowany – wtedy zabieg jest kontynuowany. Czas trwania zabiegu zależy od liczby leczonych punktów spustowych i może wynosić od 5 do 20 minut, w zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Terapia będzie również zależna od diagnozy i urazu każdego pacjenta, a w niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe powtórzenia Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków igłowanie przynosi ulgę pacjentom cierpiącym z powodu urazów.


Mechanizm działania suchego igłowania

Dry needling to terapia stosowana przez fizjoterapeutów w leczeniu niektórych dolegliwości i bólu. Polega na zastosowaniu igieł do celowania w punkty spustowe w tkance mięśniowej, które są bolesnymi węzłami i ciasnymi pasmami, które mogą powodować dyskomfort. Igła jest wprowadzana do mięśnia pacjenta, a następnie porusza się po nim, dążąc do rozluźnienia ciasnoty i zmniejszenia bólu. Igła pomaga rozbić zrosty, pozwalając na rozluźnienie mięśnia. Proces ten może pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć stan zapalny, co prowadzi do ulgi w bólu. Igłowanie zachęca również do zwiększenia przepływu krwi do obszaru, pomagając złagodzić ból związany z uporczywymi punktami spustowymi w mięśniach. Jak w przypadku każdego leczenia, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed rozpoczęciem samodzielnej terapii, ponieważ może ona nie być odpowiednia w danym przypadku.


Punkty spustowe

Punkty spustowe to obszary tkanki mięśniowej, które powstają w wyniku przeciążenia, urazów i zmian zwyrodnieniowych. Te punkty spustowe mogą powodować ból, jak również ból promieniujący do innych części ciała. Punkty spustowe mogą również powodować ograniczenie ruchomości i osłabienie mięśni w dotkniętym obszarze. Obecność punktów spustowych jest powszechną dolegliwością, która dotyka wielu ludzi.

5/5 - (3 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *