Wielka Rawka, Mała Rawka i granic Trójstyk Krzemieniec. Przełęcz, szlak i widoki na granicach Polski, Słowacji i Ukrainy
Wielka i Mała Rawka oraz Trójstyk granic na Krzemieńcu to atrakcyjne cele wycieczek w polskich Bieszczadach. Na tych przepięknych szczytach turystów czeka przyjemne wspinanie, zachwycające widokami na okoliczne szczyty, pola i potoki oraz fascynujące spotkanie z historią trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy. Dlatego warto poznać najlepsze szlaki prowadzące na Wielką i Małą Rawkę i Krzemieniec oraz zasady, jakimi należy się kierować w Bieszczadach, by cieszyć się majestatem tego regionu w pełni odpowiedzialny sposób.
Spis treści Trójstyk Krzemieniec
Jak dotrzeć na Wielką Rawkę i Małą Rawkę oraz Trójstyk Krzemieniec? Szlaki i czas wejścia
Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej – najkrótsza droga na szczyty
Najkrótszy szlak na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m) i Małą Rawkę (1272 m n.p.m) rozpoczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej. Prowadzi on przez zielony szlak, który dociera najpierw na szczyt Małej Rawki, a następnie Wielkiej Rawki. Czas wejścia wynosi około do 2h, a zejście nieco mniej.
Z Ustrzyk Górnych przez Rzeczycę – alternatywna trasa
Alternatywnym szlakiem na Rawki jest trasa z Ustrzyk Górnych przez Rzeczycę. Wędrowcy pokonują niebieski szlak na szczyt Wielkiej Rawki w około 3h. A do przejścia będzie nieco ponad 6km.
Wetlina – Dział – Wielka Rawka, szlak dla bardziej wytrawnych turystów
Dla turystów, którzy mają więcej czasu i chcą poznać Bieszczady od innej strony, polecamy szlak z Wetliny przez Dział i Małą a następnie Wielką Rawkę. Tym razem cała wędrówka trwa około 4 godzin w jedną stronę. Co oznacza 10km plus powrót.
Panorama z Małej Rawki (1272 m n.p.m) i Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m)
Widok na Bieszczady, Słowację i Ukrainę z Małej Rawki
Mała Rawka zachwyca swoją panoramą na Bieszczady, a także na obszary Słowacji i Ukrainy. Przy dobrej pogodzie można z niej podziwiać takie pasma, jak Połonina Caryńska, Tarnica czy Bukowe Berdo. Panoramy z Małej Rawki to doskonałe tło na pamiątkowe zdjęcia z wycieczki.
Widok na Połoninę Caryńską i Wetlińską z Wielkiej Rawki
Z kolei Wielka Rawka roztacza wspaniałą panoramę na połoniny, jak Caryńska czy Wetlińska, a także na inne atrakcje Bieszczadów. Widoki z tego szczytu są szczególnie malownicze, gdy na horyzoncie majaczą cienkie strzępy mgieł, które nadają okolicznym szczytom nieosiągalnego, tajemniczego charakteru.
Potoki, rzeki i doliny widoczne z obu szczytów
Ponadto z obu szczytów można dostrzec liczne potoki, rzeki oraz doliny, które urozmaicają krajobraz Bieszczadów. Warto zwrócić uwagę na malownicze białe wstęgi rzek, które snują się wśród zielonych wzgórz i łąk. Cel jest jeden: Trójstyk Krzemieniec
Trójstyk Krzemieniec – miejsce spotkania Polski, Słowacji i Ukrainy
Historia granic na Krzemieńcu
Krzemieniec to niezwykłe miejsce, gdzie granice trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy – stykają się na szczytowej płycie skalnej. Historia tego miejsca sięga XIX wieku, gdy granicą austriacko-rosyjską była linia Sanu, a później Beskidów. Obecnie w 1945 roku na miejscu trójstyku stoi obelisk upamiętniający to niezwykłe zdarzenie geograficzne.
Ukraiński, Słowacki i Polski punkt widokowy
Na Krzemieńcu z jednego miejsca mamy trzy strony widokowe – każdy w innym kraju. Każdy z nich oferuje wyjątkową perspektywę uroków przyrodniczych i niestety mało krajobrazowych – Szczyt mocno zalesiony- zakrzaczony. Niemniej jest to doskonała możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Jak dotrzeć na Trójstyk granic z Wielkiej i Małej Rawki?
Na Trójstyk granic można dotrzeć będąc na szlakach prowadzących na Wielką i Małą Rawkę. Najlepiej jest zostawić samochód na Przełęczy Wyżniańskiej i skierować się na Małą Rawkę, pokonując zielony szlak. Z kolei z Małej Rawki możemy przejść szczytem do Wielkiej Rawki – jest to bardzo uroczy spacer. Z Wielkiej Rawki mamy możliwość dojść do Trójstyku – i ten etap mnie najmocniej docisnął.
Przełęcz Wyżniańska – popularne miejsce na bieszczadzkim szlaku
Parking przy Przełęczy Wyżniańskiej – gdzie zostawić samochód?
Przed wyruszeniem na szlaki warto zostawić samochód na parkingu przy Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to spory, płatny parking, który może pomieścić wiele samochodów. Po powrocie z wycieczki można tam bezpiecznie odebrać swój pojazd. Na miejscu toi-toi
Bacówka PTTK „Pod Małą Rawką” – schronisko dla turystów
Oprócz parkingu, na Przełęczy Wyżniańskiej znajduje się także bacówka PTTK „Pod Małą Rawką”, zapewniająca turystom nocleg i posiłki. To świetne miejsce na regenerację sił po ciężkim dniu spędzonym na szlaku i przygotowanie do kolejnych wyzwań bieszczadzkich ścieżek. Jednak sama bacówka znajduje się zaraz na samym początku szlaku. Więc to nie będzie postój w trakcie wędrówki.