Chrobacza Łąka

Chrobacza Łąka w Beskidzie Małym (828 m.n.p.m.)

Chrobacza Łąka w Beskidzie Małym jest uroczym miejscem, które warto odwiedzić. Znajduje się w pięknej okolicy, a dojście na szczyt nie jest trudny. Warto tu przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy widoki zapierają dech w piersiach. Zaletą tego miejsca jest fakt, że na szlaku nie spotkamy za wielu turystów,

Spis treści Chrobacza Łąka

  1. Chrobacza Łąka
  2. Nazewnictwo Chrobacza czy Hrobacza
  3. Jak dojechać?
  4. Parking obok szlaku
  5. Szlak żółty
  6. Schronisko PTTK jako dom turystyczno-rekolekcyjny

Chrobacza czy Hrobacza Łąka?

Zgodnie z informacją zawartą na znakach znajdujących się na szczycie pisownia przez samo H jest prawidłowa. „Hrobacza Łąka” jednak… zgodnie z Państwowym Rejestrem Nazw Geograficznych „Chrobacza Łąka” piszemy przez CH i tą też nazwę będę stosował we wpisie.

Jak dojechać samochodem do Chrobaczej Łąki?

Wybór miejsca startu jest istotny przy prowadzeniu sensowej wędrówki. Stąd też zalecam szlak żółty z parkingiem, który znajduje się zaraz obok jeziora Międzybrodzkiego.

  • Szlak zielony z najprostszym podejściem od strony północnej – Kamieniołom Kozy. Potrzebny czas na wędrówkę to 1h, a do przejścia 2,2km.
  • Szlak żółty, który wybrałem z podejściem od strony południowej Żarnówka Duża. Czas trekkingu to 1:45, oraz 3,8km marszu.
  • Szlak czerwony można wybrać jako zejście dla szlaku żółtego. Tym samym w 3:20h oraz po przebyciu 10km zrobimy pętlę.

Chrobacza Łąka parking

Niestety nie pamiętam czy parking był płatny (raczej nie) ponieważ jest to forma zajazdu z miejscem postoju dla samochodów ciężarowych. Na jego terenie niestety nie było stołów piknikowych oraz zaplecza sanitarnego. Rekompensuje to jednak sąsiedztwo jeziora i piękna panorama m. in. na Górę Żar oraz Międzybrodzie Żywieckie. Parking nadaje się na jednodniowy postój kampera.

Droga na szczyt żółtym szlakiem z Żarnówka Duża

Droga na szczyt żółtym szlakiem z Żarnówka Duża jest bardzo malownicza. Szlak początkowo prowadzi drogą asfaltową wśród zabudowań jednorodzinnych a później długo, długo przez las, Ostatnim etapem jest podejście na górę z częściowo zalesionym szczytem. Szlak wiedzie cały czas delikatnie w górę. Nadaje się także na spacer z psem czy dzieckiem. Zobrazować nawierzchnię może fakt, że w okolicach schroniska na szczycie stał Fiat Panda. 🙂 Widoki przy dobrej przejrzystości powietrza są naprawdę imponujące, a hitem jest totalny brak turystów: Karyn i Januszy.

Pamiętajmy, jest to bardzo prosty szlak na spacer z kawką w ręce lub z myślą o drugim śniadaniu na szczycie

Robert

Schronisko na chrobaczej Łące

Schronisko PTTK na Chrobaczej Łące oraz gigantyczny metalowy krzyż jest laurem wędrówki. Nieco poniżej głównego obszaru schroniska jest łąka oraz altana z miejscem na ognisko.  Schronisko ma wspaniały widok na Beskidy i jest doskonałym miejscem do odpoczynku i zażywania piękna natury. Łąka daje obraz (odcina linię zadrzewienia) pięknej panoramy okolicy. Samo schronisko, które zostało zbudowane w latach 30-tych XX wieku dla turystów, którzy chcą uciec od głównego obszaru turystycznego i mieć bardziej rekolekcyjne doświadczenie. Schronisko oferuje miejsca noclegowe jednak na podstawie opinii na necie czasami bywa z tym problem.

4.9/5 - (30 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *