Chrobacza Łąka w Beskidzie Małym (828 m.n.p.m.)
Chrobacza Łąka w Beskidzie Małym jest uroczym miejscem, które warto odwiedzić. Znajduje się w pięknej okolicy, a dojście na szczyt nie jest trudny. Warto tu przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy widoki zapierają dech w piersiach. Zaletą tego miejsca jest fakt, że na szlaku nie spotkamy za wielu turystów,
Spis treści Chrobacza Łąka w Beskidzie Małym
- 🏞️ Piękne widoki – Chrobacza Łąka to popularny punkt widokowy w Beskidzie Małym, oferujący zapierające dech w piersiach panoramy na okoliczne góry i doliny.
- 🥾 Szlaki turystyczne – Jest to doskonałe miejsce na wędrówki piesze, z licznymi szlakami prowadzącymi do innych atrakcji w okolicy.
- 🌲 Blisko natury – Chrobacza Łąka to idealna lokalizacja dla miłośników przyrody, oferująca spokój i kontakt z naturą.
- ✨ Odkryj więcej w dziale Sport i Turystyka – Zainspiruj się do kolejnych wypraw na łono natury!
- 🗺️ Poznaj Małopolskie – Odkryj inne wspaniałe miejsca w Małopolsce!
Chrobacza czy Hrobacza Łąka?
Zgodnie z informacją zawartą na znakach znajdujących się na szczycie pisownia przez samo H jest prawidłowa. „Hrobacza Łąka” jednak… zgodnie z Państwowym Rejestrem Nazw Geograficznych „Chrobacza Łąka” piszemy przez CH i tą też nazwę będę stosował we wpisie.
Jak dojechać samochodem do Chrobaczej Łąki?
Wybór miejsca startu jest istotny przy prowadzeniu sensowej wędrówki. Stąd też zalecam szlak żółty z parkingiem, który znajduje się zaraz obok jeziora Międzybrodzkiego.
- Szlak zielony z najprostszym podejściem od strony północnej – Kamieniołom Kozy. Potrzebny czas na wędrówkę to 1h, a do przejścia 2,2km.
- Szlak żółty, który wybrałem z podejściem od strony południowej Żarnówka Duża. Czas trekkingu to 1:45, oraz 3,8km marszu.
- Szlak czerwony można wybrać jako zejście dla szlaku żółtego. Tym samym w 3:20h oraz po przebyciu 10km zrobimy pętlę.
Chrobacza Łąka parking
Niestety nie pamiętam czy parking był płatny (raczej nie) ponieważ jest to forma zajazdu z miejscem postoju dla samochodów ciężarowych. Na jego terenie niestety nie było stołów piknikowych oraz zaplecza sanitarnego. Rekompensuje to jednak sąsiedztwo jeziora i piękna panorama m. in. na Górę Żar oraz Międzybrodzie Żywieckie. Parking nadaje się na jednodniowy postój kampera.
Droga na szczyt żółtym szlakiem z Żarnówka Duża
Droga na szczyt żółtym szlakiem z Żarnówka Duża jest bardzo malownicza. Szlak początkowo prowadzi drogą asfaltową wśród zabudowań jednorodzinnych a później długo, długo przez las, Ostatnim etapem jest podejście na górę z częściowo zalesionym szczytem. Szlak wiedzie cały czas delikatnie w górę. Nadaje się także na spacer z psem czy dzieckiem. Zobrazować nawierzchnię może fakt, że w okolicach schroniska na szczycie stał Fiat Panda. 🙂 Widoki przy dobrej przejrzystości powietrza są naprawdę imponujące, a hitem jest totalny brak turystów: Karyn i Januszy.
Pamiętajmy, jest to bardzo prosty szlak na spacer z kawką w ręce lub z myślą o drugim śniadaniu na szczycie
Robert
Schronisko na chrobaczej Łące
Schronisko PTTK na Chrobaczej Łące oraz gigantyczny metalowy krzyż jest laurem wędrówki. Nieco poniżej głównego obszaru schroniska jest łąka oraz altana z miejscem na ognisko. Schronisko ma wspaniały widok na Beskidy i jest doskonałym miejscem do odpoczynku i zażywania piękna natury. Łąka daje obraz (odcina linię zadrzewienia) pięknej panoramy okolicy. Samo schronisko, które zostało zbudowane w latach 30-tych XX wieku dla turystów, którzy chcą uciec od głównego obszaru turystycznego i mieć bardziej rekolekcyjne doświadczenie. Schronisko oferuje miejsca noclegowe jednak na podstawie opinii na necie czasami bywa z tym problem.