Luboń Wielki szczyt

Luboń Wielki – szczyt Beskidu Wyspowego 1022m n. p. m

Luboń Wielki to gmina wiejska w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Znajduje się ona w pasie Beskid Wyspowy na terenie rezerwatu przyrody. Jest jednym z najciekawszych miejsc w regionie, a jeszcze nie tak bardzo obleganych przez turystów. Gmina Luboń Wielki jak i Rabka Zdrój oferuje szeroki wachlarz atrakcji, od kompleksów leśnych i parków, po szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Dla miłośników aktywnego wypoczynku jest to idealne miejsce. Sam szczyt Lubań Wielki na pozór wydaje się super lekki i przyjemny do przejścia, jednak momentami potrafi zaskoczyć.

Spis treści – Co znajdziesz ze wpisie?


Dojazd do Rabki Zaryte – parking

Aby dotrzeć do parkingu w Rabce Zaryte zaraz obok początku szlaku (i końca) należy jechać od Rabki-Zdrój na północny wschód. Na miejscu sklep lewiatan odpłatnie udostępnia parking (10zł/doba) Płatność w kasie sklepu. Czytając opinie na temat parkingu możemy się dowiedzieć, że robi się mocno podmokły w dni deszczowe, a niektórzy kierowcy mieli problem, aby się z niego wydostać(?) Parking znajduje się kilkadziesiąt metrów od początku żółtego szlaku.


Jaki szlak wybrać na Luboń Wielki?

Jeśli chcesz wejść na Luboń Wielki w pętli i zejść w miarę podobnym miejscu, możesz wybrać kilka różnych szlaków. Szlak żółty jest najbardziej bezpośrednią drogą na szczyt i prowadzi przez malownicze tereny, takie jak Zaryć i Perć Borkowskiego. Szlak niebieski – w formie leśnej ścieżki oraz najdłuższy szlak zielony. Od północnej strony czyli Przełęczy Glisne można wejść szlakiem czerwonym jednak niema alternatywy do zejścia i musielibyśmy wracać tą samą ścieżką. Na szczyt prowadzi także druga nitka długodystansowa szlaku niebieskiego … ale to nie ta liga 🙂


Luboń Wielki – wejście żółtym szlakiem i niebieski zejście

W szczycie sezonu samo schronisko może być nieco zatłoczone, jednak same dojścia są przyjemne do przejścia. Szlak żółty którym zalecam wejście jest długi czas łagodny – początkowo pola, i leśna ścieżka w chwilę zamienia się w osuwisko kamieni na odcinku o nazwie Perć Borkowskiego. Nie rozumiem blogerów polecających ten szlak na spacer z małym dzieckiem czy psem :O Według mnie jest zbyt niebezpieczny. Szlak niebieski jest nieco dłuższy, ale spokojniejszy i prowadzi przez łagodne tereny leśnie, którymi poruszają się samochody obsługi technicznej szczytu czy GOPR. Jeśli szukasz prawdziwego wyzwania, możesz spróbować szlaku czerwonego, którym zejdziesz z Lubonia wchodząc uprzednio niebieskim – który najpierw wchodzi na Luboń Mały, a następnie dociera do schroniska na Luboniu Wielkim. Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, na pewno będziesz mógł podziwiać piękne widoki na Rabkę-Zaryte.


Ile idzie się na Luboń Wielki?

Aby dotrzeć do Lubonia Wielkiego z miasta, należy kierować się żółtym szlakiem pod górę. Podejście nie jest zbyt trudne i zajmuje do 2 godzin. Na szczycie wzgórza znajduje się Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim, w którym można odpocząć przed zejściem.

  • Wejście szlakiem żółtym Rabka-Zdrój, Zaryte i zejście niebieskim zajmie około 2h 40 minut jest to 7km do przejścia. 550m w górę i tyle samo w dół. Samo wejście zajmie 1h 40 minut.
  • Wejście szlakiem niebieskim Rabka-Zdrój, Zaryte zajmie 1h 50minut a do przejście 3,5 km. – Trasa zalecana dla dzieci i czworonogów.
  • Wejście najdłuższym szlakiem zielonym od Rabka-Zdrój, Zaryte zajmie 2h 10 minut a do przejścia jest ponad 5 km. – Trasa zalecana dla dzieci i czworonogów.

Schronisko na Luboniu Wielkim

To niewielkie schronisko znajduje się na szczycie Luboń w gminie Rabce-Zdrój. Zostało wybudowane w 1931 roku i służy jako punkt meteorologiczny oraz miejsce odpoczynku dla turystów. Ze schroniska na Luboniu Wielkim roztacza się malownicza panorama – na północy widać Park Beskidzki, a na południu gminę Rabce-Zdrój. Schronisko na Luboniu Wielkim jest również popularnym miejscem dla osób szukających widoku na wszystkie cztery strony świata, jednak aby je dostrzec należy się troszkę poruszać ponieważ sam szczyt jest zalesiony.


Ciekawostki o Luboniu Wielkim

Luboń Wielki to wieś w Polsce, w której znajduje się 13 jaskiń. Uważa się, że jaskinie były używane jako schronienie podczas epoki brązu. Jednym z najciekawszych faktów o Luboniu Wielkim jest to, że jaskinia we wsi została wykorzystana jako miejsce do kręcenia filmu „Pianista”.

*Informacje zawarte we wpisie mogą być nieaktualne ponieważ sama relacja ” Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym” została zapisana po kilku latach od ostatniej wizyty.

4.9/5 - (28 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *