Lot paralotnia z góry żar

Międzybrodzie Żywieckie oraz Góra Żar

Międzybrodzie Żywieckie to wieś w województwie śląskim, położona nad sztucznym jeziorem Międzybrodzkim na rzece Sole. Miejscowość wraz z okolicą jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidach Żywieckich. Turyści przybywają tu z całej środkowej Europy. Szczególnie fani lotów paralotnią oraz zjazdów na rowerze. Wioska słynie z pięknych krajobrazów, lasów i wzniesień. W okolicach wsi znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak Zamek Książęcy w Żywcu, Park Miniatur Beskidzkich czy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Nie zapomnijmy także o browarze Żywiec – który warto odwiedzić 🙂

Spis treści:

  1. Jak dostać się na górę Żar?
  2. Parking na górze Żar.
  3. Kolejka na górę.
  4. Atrakcje turystyczne.
  5. Elektrownia Porąbka-Żar.
  6. Szlak czerwony z Góry Żar do Kiczera.

Jak dostać się na Górę Żar?

Góra Żar znajduje się w Górach Żywieckich w południowej Polsce. Jest popularnym miejscem turystycznym, w którym można uprawiać narciarstwo, turystykę pieszą czy paralotniarstwo. Góra oferuje także świetnie przygotowane trasy downhillowe. Na górę można dostać się samochodem (za specjalną zgodą) lub ogólnodostępną płatną kolejką. Na zboczu góry usytułowane jest także … lotnisko 🙂

  • Aby dostać się na Górę Żar samochodem, należy jechać drogą S1 z Bielska-Białej do Żywca. Następnie odbić na wschód w ul. Bialską do miejscowości Międzybrodzie Żywieckie. Drogą asfaltową przez tamę w kierunku dolnej stacji wyciągu Góry Żar. Kierując się serpentynami na szczyt wzniesienia mniej więcej w połowie w okolicach dolnej stacji wyciągu znajdują się 2 parkingi dla turystów. Tam należy zostawić pojazd.
  • Opcja pieszo – z parkingu – wzdłuż kolejki wąskotorowej prowadzi szlak czarny. Nie jest on w żaden sposób urozmaicony. Po prostu wchodzimy cały czas na górę. Wejście powinno zająć około godziny, a do przejścia jest 1,8 km.
  • Płatny wariant kolejki jest też fajny dla osób z rowerem, dzieckiem czy osobą z niepełnosprawnością.

Parking na Górze Żar

U podnóża góry w okolicy dolnej stacji kolejki znajduje się parking, z którego mogą korzystać turyści. Parkingi są 2 i oba są utwardzone oraz zarządzane przez osoby prywatne. Miejsca jest na około 200 samochodów. Jest to ostatni moment na pozostawienie pojazdu, ponieważ kawałek dalej jest zakaz wjazdu (z wyjątkiem mieszkańców) i samo zawracanie może być problematyczne ponieważ jest wąsko. Z mojej obserwacji wynika, że jest to respektowane – a na szczycie czeka patrol policji gdyby ktoś postanowił jednak inaczej.

Kolejka na Górę Żar

Dolna stacja kolejki mieści się w towarzystwie sklepu rowerowego, bankomatu oraz miejsc noclegowych.

Cennik biletów na Górę Żar to 18zł normalny (góra lub dół) lub 22zł normalny (góra-dół). Dostępne są karnety na cały dzień dla rowerzystów za 69zł. Wjazd zajmuje kilka minut. Bilety można kupić on-line na stronie PKL lub na miejscu w kasie.

Atrakcje turystyczne na szczycie Góry Żar.

Na szczycie góry Żar znajduje się piękna panorama na jezioro Międzybrodzkie. Samo jezioro jest także popularnym miejscem turystycznym ze względu na wspaniałe widoki co czyni je idealnym miejscem na kilkudniową wycieczkę w regionie. Park linowy i tor saneczkowy jako główne atrakcje bezpośrednio na szczycie są świetną propozycją dla dzieci. Dla troszkę starszych istnieje opcja wykupienia lotu paralotnią. (~300zł =10 minutowy lot z transportem na górę)

Elektrownia Porąbka-Żar

To elektrownia szczytowo-pompowa zlokalizowana wewnątrz góry Żar. Elektrownia wykorzystuje zbiornik znajdujący się na szczycie do przechowywania wody. Woda ta jest także pompowana z jeziora – gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niskie. Kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, woda jest uwalniana ze zbiornika górnego i przepływa przez turbiny, które wytwarzają energię. Elektrownia Porąbka-Żar jest drugą co do wielkości elektrownią w Polsce i największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce.

Istnieje możliwość zwiedzania elektrowni z podstawowym planem wycieczki:

  • Przejście od bramy wjazdowej do budynku głównego.
  • Projekcja filmu
  • Prelekcja przy makiecie przestrzennej elektrowni
  • Zejście sztolnią komunikacyjną na poziom podstawowy komory elektrowni
  • Przejście obok silników rozruchowych do nastawni
  • Wyjście sztolnią ewakuacyjną do sztolni komunikacyjnej
  • Powrót do budynku głównego.

Więcej na stronie Elektrowni Międzybrodzie Żywieckie: zewpz.pl

Szlak z Góry Żar – Kiczera

Jeśli już zwiedziliśmy i zobaczyliśmy wszystko co nas zainteresowało polecam udać się w kierunku Kiczery szlakiem czerwonym. Jest to główny szlak prowadzący aż do szczytu Luboń Wielki przez przełęcz Kocierską, Myślenice i Jordanów, a szlak zaczyna się w Bielsko-Biała, Straconka – kościół. Uważam, że to jeden z najbardziej urokliwych szlaków w okolicach jednak nigdy nie udało mi się przejść go w całości – nie ta kondycja 😛

  • z Góry Żar do Kiczery dojdziemy w 45 minut, a do przejścia jest nieco ponad 2km. przy podejściu 110m nic nie powinno sprawić nam trudności. Z samej Kiczery znacznie lepiej widać infrastrukturę elektrowni – Międzybrodzie Żywieckie.
4.9/5 - (11 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *