Babia Góra

Babia Góra (Diablak) w Beskidzie Żywieckim 1725 m n. p. m.

Babia Góra to najwyższy szczyt regionu położony w Beskidzie Żywieckim. Ma ona 1725 m n.p.m. i jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce. Na szczycie znajduje się połączenie wielu szlaków, które są popularnym miejscem wypoczynku dla turystów. Diablak jest znanym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Z racji bardzo trudnego podejścia niema za bardzo możliwości dotarcia rowerem.

Babia Góra – dojazd i parking

Do Babiej można dojechać samochodem lub komunikacją lokalną. Parking jest dostępny na obrzeżach Babiogórskiego Parku Narodowego – każdy jest płatny – również, aby zostać na noc na przykład kamperem. Przełęcz Krowiarki jest najpopularniejszym sposobem dotarcia na Babią Górę. Początek szlaku oferuje dwa osobne parkingi. Przełęcz Krowiarki jest granicą BPN, a czerwonym szlakiem dostaniemy się bezpośrednio na Babią Górę jednak problem powstanie ze zrobieniem pętli i powrót, ponieważ na szczycie jest szlak żółty, który jest JEDNOKIERUNKOWY i nie można nim zejść.


Babia Góra szlaki – który najlepiej wybrać?

Jeśli szukasz świetnego szlaku do wędrówki zielony szlak od Zawoja – Markowa, a później od Schroniska PTTK Markowe Szczawiny żółty jest idealnym wyborem. Wejście tym połączeniem szlaków jest najlepszym wyborem. Żółty szlak nie jest najłatwiejszy do przebycia jednak posiada „najwięcej atrakcji”, które występują na stosunkowo krótkim odcinku drogi. Wejście na szczyt Babiej Góry na pewno podkręcą zmienne warunki atmosferyczne łącznie z magicznych wschodem i zachodem słońca – o ile uda się je uchwycić. Należy pamiętać, że szlak żółty jest jednokierunkowy ze względów bezpieczeństwa i nie można się nim poruszać w innym kierunku niż tylko do góry.


Babia Góra – szlak czerwony – alternatywa na spacer z dziećmi.

Jeśli chcemy wybrać najłatwiejszy szlak zalecany jest jednak czerwony. Babia to góra, która jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi i nie wyobrażam sobie, aby na łańcuchach występujących na szlaku żółtym one się pojawiły. Szlak czerwony jest łatwy i przyjemny, a dzieci mogą podziwiać piękne widoki stąd też zalecam podejście od przełęczy Krowiarki.


Czy wejście na Babią Górę jest trudne?

Nie, nie jest. Zdecydowana większość szlaków prowadzących na Babią Górę to łatwe i przyjemne spacery. Jedynym wyjątkiem jest szlak na żółty – trzeba tam uważać, bo jest stromy i śliski. Szczyt kamienny daje się we znaki w dni o wysokiej wilgotności.


Jak długo idzie się na Babią Górę w Beskidzie Żywieckim?

Zależy to od tego, z której strony chcemy się tam dostać.

  • Droga z przełęczy Krowiaki to około 2,5h = 4,6 km z sumą podejść 718m.
  • Szlak z Zawoja, Markowa to około 3,15h = 6 km z sumą podejść 1004m.

Będąc już na szczycie polecam także odwiedzenie Małej Babiej Góry, która jest oddalona godzinę spaceru na zachód od Diablaka. Przy okazji wędrówki przy dobrej pogodzie można będzie podziwiać widok na tatry, a z pomocą sprzętu i techniki najlepsi obserwatorzy dostrzegli szczy wierzy na Jasnej Górze!


Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Babia Góra nazywana jest „Królową Beskidów” i jest popularnym celem wycieczek pieszych i miłośników przyrody. Na jej masywie znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny jest ono jedynym schroniskiem w okolicy. Znajduje się tuż pod szczytem Babiej, oferując wspaniałe widoki na wschód słońca nad górami. Schronisko PTTK są dobrze wyposażone i stanowią wygodną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Funkcjonuje również zimą.


Babia Góra – Legenda

Według babiogórskiej legendy młoda kobieta o imieniu Kowiarka była tak rozbita z żalu nieszczęśliwej miłości, że zamieniła się w kamień. Przełęcz, na której wówczas stała, nazywana jest dziś Przełęczą Kowiarki. Niektórzy twierdzą, że jej duch nadal nawiedza te tereny. Inni zaś uważają, że przemieniła się w samą górę. Babia Góra, czyli „Baby Mountain”, to podobno jej skamieniałe ciało, a Diablak to jej głowa. Nic więc dziwnego, że do dziś w jej okolicy panują niewyjaśnione – gwałtowne zmiany pogody – niczym nastrój kobiety.


Czy Babia Góra jest niebezpieczna?

Babia Góra jest niebezpieczna dla turystów, którzy chcą się tam wdrapać w klapkach, ze zwierzętami, małymi dziećmi oraz zupełnie nie przygotowani na gwałtowne zmiany pogody. Zdarzają się tam małe lawiny kamienne wywołane przez innych turystów, a ścieżki są często śliskie. Warto zatem pamiętać o bezpieczeństwie.

W tym miejscu wrzucam link do ubezpieczeń turystycznych, które kosztują dosłownie kilka złotych na dzień wyprawy.


Ile osób zginęło na Babiej Górze?

Nie wiadomo dokładnie ile osób zginęło na Babiej Górze. Jedna z legend mówi o tym, że zginęło tam ponad 100 osób, które zostały zamknięte w chatach przez żywioł lawiny kamiennej. Inna legenda mówi o tym, że na Babiej Górze zginęło ponad 1000 osób, które… utonęły. Prawdą jest natomiast śmierć 53 pasażerów samolotu PLL LOT w roku 1969r. Przyczyna tragedii nie jest do dziś wyjaśniona jednak wiele wskazuje na winę kapitana statku powietrznego.


Panorama ze szczytu Babiej Góry

Widok z najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego jest niesamowity. Z tego miejsca można obserwować całą panoramę Tatr. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks.

Na szycie funkcjonuje poczta turystyczna. Wrzucasz tam jedną kartkę zakupioną na dole (z nadzieją, że ktoś inny ją wybierze i wyśle). oraz zabierasz inną – po czym wysyłasz ją pocztą tradycyjną po zejściu ze szlaku.

BONUSOWY SZLAK w okolicy na dzień następny: Luboń Wielki

W wolnej chwili sprawdź także propozycję szlaku na Luboń Wielki. To także PREMIUM fajny szlak na 4-5h wędrówkę.

4.9/5 - (37 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

One thought on “Babia Góra (Diablak) w Beskidzie Żywieckim 1725 m n. p. m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *