Pieniny na weekend

Pieniny na weekend – przewodnik

Jeśli szukasz piękna i ucieczki od zgiełku miejskiego, to Pieniny na pewno spełnią Twoje oczekiwania. W artykule Pieniny na weekend przedstawiam najważniejsze atrakcje, miejsca noclegowe i szlaki turystyczne, które stanowią najlepszy sposób na spędzenie weekendu w Pieninach.

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Szczyt Trzy Korony

To najbardziej znana atrakcja turystyczna Pienin. Warto na niego wspiąć, ponieważ z góry roztacza się przepiękny widok na okolicę – na samym szczycie zrobiony jest taras widokowy ułatwiający obserwację panoramy. W 2023 roku wejście na taras płatne: 9zł

Parking na Trzy Korony

Parking oraz sugestia wejścia na Trzy Korony z miejscowości Krościenko nad Dunajcem

https://goo.gl/maps/m2MDqYuNwEP7Bmdz7

Mapa szlak na Trzy Korony

Szlak żółty jest „dramatyczny” tylko na pierwszym etapie wejścia od razu od parkingu przez koło 600-800m wygląda bardzo źle, później jest prawie z górki. Ale też nie narzekaj, że jest w górę bo idziesz na sam szczyt, prawda? Dla osób chodzących troszkę po górach to jak spacerniak na morskie oko tylko bez asfaltu. Mnie wbiegnięcie na szczyt zajęło 1:10 minut.

Sokolica

To najwyższy szczyt Pienin. Ze szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok, dlatego warto wspiąć się na szczyt i zobaczyć piękno „gór z góry”. Co ważne wizytę na Sokolicy można połączyć ze szlakiem na Trzy Korony poprzez niebieski szlak łączący.

Szlak poprowadziłem na mapce poniżej z parkingu. Podejście żółtym na Trzy Korony a później niebieski na Sokolicę. Samo wejście szlak zielony. Tak otrzymujemy piękną pętle na prawie 5h spaceru.

Mapa szlak na Trzy Kolory oraz Sokolicę

Czerwony Klasztor

Jest to zabytkowy gotycki kościół + muzeum klasztorne, które znajduje się w malowniczej okolicy. To kolejna atrakcja turystyczna, która koniecznie musi znaleźć się na Twojej liście – Po stronie Słowackiej.

Spływ Dunajcem

Jest to atrakcja organizowana od lat przez lokalnych flisaków – spływ odbywa się tradycyjne na drewnianych tratwach, trwa około 2,5 godziny w zależności od nurtu rzeki. W koło natura oraz piękne widoki – atrakcja obowiązkowa. Jako, że płynąłem 3-ci raz zauważyłem, że „flisoki” cały czas – w tych samych miejscach mówią to samo…

Mapa jak dojechać do początku spływu Dunajcem

  • Zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Atrakcja typowo historyczna z przewodnikiem w cenie biletu.
  • Chodnik w koronach drzew po Słowackiej stronie – wzniesiona wysoko nad górskim lasem kręta kładka będąca atrakcją turystyczną dla całej rodziny.

Gdzie znaleźć nocleg w Pieninach?

Jeśli szukasz idealnego miejsca do odpoczynku w czasie swojego pobytu w Pieninach: Niedzica, Szczawnica i Czorsztyn to miejscowości, w których znajdziesz wiele noclegów oraz turystów. Mniej oblegane wydają się: Krościenko, Kluszkowce oraz Frydman. W każdym z tych miejscowości są pensjonaty, hotele i pokoje gościnne, które spełnią wszelkie oczekiwania podczas pobytu w górach.

[zdjęcia]

Jakie szlaki turystyczne są w Pieninach?

Najpopularniejsze szlaki turystyczne, które są dostępne w Pieninach to Szlak Pieniński, Szlak na Trzy Korony i Szlak nad Dunajcem. Szlak Pieniński jest najchętniej wybierany przez turystów, ponieważ jest bardzo malowniczy.

Zdjęcia ze szlaku na Trzy Korony z miejscowości Krościenko nad Dunajcem.

Szlak na Trzy Korony to jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych w Pieninach, ale warto się na niego wybrać, ponieważ z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Istnieje możliwość wejścia także od Pawilonu Edukacyjnego z miejscowości Sromowce Niżne.

  • Początek „Szopczański Potok” żółtym szlakiem bezpośrednio na Trzy korony w 1:32h 2,7km
  • Początek „Szopczański Potok” zielonym szlakiem bezpośrednio na Trzy korony w 1:37h 2,8km (łagodniejsze podejście)

Szlak nad Dunajcem – czerwony najbardziej atrakcyjny – to idealna propozycja dla miłośników spokoju i ciszy. Ten szlak jest bardzo łatwy, zupełnie płaski i prowadzi wzdłuż rzeki oraz spływu, a więc w otoczeniu pięknej natury. W miesiącach turystycznych są na nim… korki rowerzystów, pieszych, osób na hulajnogach elektrycznych.

Jak spędzić czas w Pieninach przez weekend?

  • Jednym z najlepszych sposobów na spędzenie czasu w Pieninach jest spływ Dunajcem. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo spokojny i malowniczy.
  • Wąwóz Homole to kolejna atrakcja turystyczna, a zarazem bonus, którą warto odwiedzić. To miejsce pełne pięknych krajobrazów i malowniczych widoków. 1h spaceru w jedną stronę. Ciężko będzie zrobić pętlę więc powrót zajmie mniej więcej tyle samo czasu.
  • Zamek w Niedzicy i Czorsztynie to piękne zabytki, które warto zobaczyć. Zamek w Czorsztynie to ruiny, ale i tak warto je zwiedzić. Z kolei Zamek w Niedzicy to piękna warownia, która zachwyca turystów swoim wyglądem.

Pieniny na Weekend – panorama z Trzech Koron

Pieniny na weekend - przewodnik
5/5 - (17 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *