dom w muzeum wsi słowińskiej w klukach

Chałupy i zagrody – Muzeum Wsi Słowińskiej

Oddział muzeum pomorza środkowego z siedzibą w Słupsku ma w swojej ofercie rewelacyjny kawałek historii Polski. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach przedstawia zabudowę XVIII wieku – co pozwala zobrazować życie ludzi 200-300 lat temu.

Pomorskie budownictwo domowe tamtych czasów jest wyjątkowym przykładem architektury wernakularnej w Polsce. Cechą charakterystyczną całego starego budownictwa ludowego na Pomorzu jest konstrukcja szkieletowa z drewna. Widziane elementy konstrukcji, które królują niepodzielnie od XVIII wieku do dziś są uważane za urok tradycji budownictwa. Szkielet konstrukcji tworzą pionowe słupy i poziome rygle. Na narożach ścian konstrukcję usztywniały belki ukośne biegnące od okna do belki czołowej lub krótsze tak zwane miecze. Obecnie zabezpieczone czarną powłoką lub smołą. Wypełnienie stanowiły cegła, glina oraz słoma bielona wapnem. Dachy na chatach i zagrodach były kryte trzciną lub słomą i w tym klimacie wioska jest utrzymywana do dziś.

Pierwszym elementem jaki rzuca się w oczy, a raczej w głowę to niskie pomieszczenia i otwory na drzwi. Według zebranych informacji nasi przodkowie byli około ~ 20cm niżsi niż my obecnie.

… Muzeum Wsi Słowińskiej stawia na tradycję …

Stare izby, kuchnie, piece i stanowiska do prac ułatwiają zobrazowanie życia człowieka w tamtych czasach. Obora obok izby mieszkalnej brzmi jak zjawisko z prehistorii, a to tylko 3-4-5 pokoleń wstecz.

Samo muzeum znajduje się na szlaku rowerowym EuroVelo10 i dla rowerzystów także może być dodatkową atrakcją do odwiedzenia.

Na tej samej drodze kilka kilometrów za zachód znajduje się rewelacyjna restauracja Stodoła – Łokciowe.

Stodoła Łokciowe
4.8/5 - (24 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *