Kaszuby wiatrak + wieżyca
Kaszuby – jakże urokliwa część Polski bezzasadnie pomijana przy planach turystyczno – przyrodniczych. Podczas powrotu z Pomorza na Śląsk postanowiliśmy zajrzeć w 2 miejsca polecane przez lokalne przewodniki oraz vlogerów podróżniczych np. Zosi i Pioter’a – twórców kanału „Gdzie Bądź„.
- 🌳 Malowniczy widok – Wiatrak na Wieżycy, najwyższym szczycie Kaszub, oferuje niesamowite widoki na okoliczne jeziora i lasy.
- 🌬️ Historia Kaszub – Wiatrak to ważny element kultury Kaszub, symbol tradycji regionu, który wciąż cieszy się popularnością wśród turystów.
- 🥾 Wędrówki po Kaszubach – Wieżyca to idealne miejsce na spacer oraz rozpoczęcie dalszych wędrówek po malowniczych szlakach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
- ✨ Odkryj więcej! odwiedź SpotBOX Sport i Turystyka – Znajdź kolejne inspiracje na odkrywanie natury i tradycji!
- 🗺️ Poznaj Pomorskie! – Odkryj inne urokliwe miejsca w regionie Kaszub!
Kaszuby Wiatrak w Ręboszewie stoi na wspaniałym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – jest to szczyt góry „Sobótka“. W jego wnętrzu mieści się lokal do wynajęcia dla turystów. Z tego co pamiętam pierwsza doba kosztuje 300zł dalej to około 70-80zł/os (na dzień 09.2022r) Na terenie wzgórza znajdują się dwa domki, plac zabaw oraz restauracja. Teoretycznie można podjechać pod sam wiatrak jednak zalecam pozostawienie samochodu u podnóży góry. (Wejścia trwa do 5 minut) Wiatrak jest elementem „Kaszubskiej Szwajcarii”.
Wieżyca zaraz po wiatraku wydawała się nam cennym punktem do odwiedzenia przy ograniczonej ilości czasu. Parkingi na Google Maps są 2. Na jednym stoi gość i pobiega opłaty bez biletów, bez paragonu, nawet nie wiadomo czyj to teren. Dlatego polecam drugi – ciut dalej – BEZPŁATNY od strony wschodniej Wieżycy. [Parking] Na miejscu stoły piknikowe – jednak bez WC i koszy na śmieci. Z parkingu musimy się przedostać na szlak czarny, którym dostaniemy się na wzgórze. Wychodząc z miejsca gdzie pozostawiliśmy auto możemy iść drogą asfaltową w prawo około 400m i po lewej stronie pojawi się znak „Rezerwat przyrody”. Możemy także iść z parkingu ścieżką lekko odbijającą od jezdni asfaltowej – jest to bezpieczniejsze dojście do szlaku czarnego. Szlakiem czarnym dojdziemy na sam szczyt. Wejście na wieżę płatne. Jednak warto wspomnieć, że jest to najwyższe wzniesienie pomorza.