Pustynia siedlecka

Pustynia Siedlecka: Olbrzymie wydmy koło Częstochowy

Pustynia Siedlecka, choć znacznie mniejsza od najsławniejszej pustyni błędowskiej, jest jednym z najciekawszych obszarów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i stanowi atrakcję turystyczną zwłaszcza dla miłośników pustynnych i jurajskich krajobrazów.

Jak powstała Pustynia Siedlecka?

Pustynia Siedlecka jest pozostałością morskiego dna z okresu górnej jury, które przez miliony lat zostało uformowane przez różnego rodzaju naturalne siły – wiatr, słońce i wodę.

Długi okres górnej jury sprzyjał powstawaniu pustyń, gdyż warunki były wtedy niezwykle sprzyjające dla tego typu formacji geologicznych. O powodach powstawania takich pustynnych obszarów decyduje cały szereg czynników – od zmian klimatu, przez erozję, po geologiczne procesy.

Pustynia Siedlecka powstała kilka milionów lat temu, kiedy to obecne jura były jeszcze dnem morza. Procesy erozyjne i akumulacja piasków przez wiatr spowodowały, że powstały olbrzymie wydmy, które z czasem stały się tak charakterystyczne dla tego obszaru.

Na Pustyni Siedleckiej piaski rozciągają się na obszarze o powierzchni ponad 25 ha. Układ wydm jest jednak nieustannie zmieniającym się krajobrazem – piaski są przemieszczane przez wiatr, tworząc nowe formy i wzory.

Gdzie znajduje się Pustynia Siedlecka?

Pustynia Siedlecka znajduje się na terenie miejscowości Siedlec, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mimo że jest znacznie mniejsza od Pustyni Błędowskiej, to mimo wszystko robi olbrzymie wrażenie i przyciąga swoją unikalnością.

Dojazd i parking do Pustyni Siedleckiej? – mapa Google

Legenda o Pustyni Siedleckiej

Legenda mówi, że na Pustyni Siedleckiej można spotkać morskiego diabła. Ta historia jest jednak związana z tutejszą Jaskinią na Dupce, w której mieszkał morski diabeł, kiedy to tereny te były jeszcze dnem oceanu. Miejscowi wspominają diabła w formie trzaskających okien w lecie, przewracających się przedmiotów oraz dźwięku dzwonka z niewiadomego kierunku… Niestety nie są prowadzone dalsze badania w tym kierunku, a władze rozkładają ręce.

Zjawisko fatamorgany na Pustyni Siedleckiej

Na Pustyni Siedleckiej można zaobserwować zjawisko fatamorgany – optycznej iluzji powodującej, że obiekty w oddali wydają się być znacznie większe lub bliższe niż są w rzeczywistości. Jest to efekt spowodowany odwróceniem warstw powietrza o różnej temperaturze i wilgotności, co jest całkiem typowe dla pustyniowych obszarów.

Czy mozna zobaczyć tutejsze zjawiska na innych pustyniach Polski i na świecie?

Zjawisko fatamorgany można zobaczyć na wielu pustyniach na świecie, ale warto podkreślić, że Pustynia Siedlecka, choć mała, ma swoje unikalne cechy i jest ciekawym miejscem do zbadania dla każdego miłośnika natury.

Porady dla turystów: Co warto wiedzieć przed wizytą na Pustyni Siedleckiej?

Poza samą pustynią na której warto odpocząć w pobliżu jest bardzo wiele atrakcji o których wspominam w innych wpisach.

5/5 - (14 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

One thought on “Pustynia Siedlecka: Olbrzymie wydmy koło Częstochowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *