Góry towarne

Góry Towarne na szlaku Orlich Gniazd

Na terenie jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wyjątkowy szlak o nazwie Orlich Gniazd. Jest on jeden z najstarszych wczesno handlowych szlaków. Wśród jego różnorodnych tras, które przyciągają uwagę miłośników przyrody, historii i sportów ekstremalnych, można znaleźć wiele atrakcji. Jednym z interesujących punktów na tym szlaku są Góry Towarne. Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci odkryć i docenić ich wyjątkową piękność i historyczne znaczenie.

Czy Góry Towarne są interesującym punktem szlaku Orlich Gniazd?

Góry Towarne są najbardziej urokliwym i fascynującym elementem początku szlaku Orlich Gniazd, ukrytym pomiędzy lasami w okolicach miejscowości Kusięta. Jest to jeden z pierwszych widokowych punktów na szlaku poruszając się od Częstochowy.

Dojazd i parking

„Parking dla miejscowych” piaszczyste miejsce w którym można zostawić swój samochód. Teoretycznie można wjechać na samą górę samochodem 4×4 tylko przy okazji zniszczymy to piękne miejsce.

Odkrywając historię Gór Towarnych

Rozciągające się na powierzchni jury krakowsko-częstochowskiej Góry Towarne są świadkami bogatej i trudnej historii, datowanej już od czasów neolitu. Znajdziemy tu ślady bytowania pierwszych mieszkańców w postaci nacieków skalnych. Legendy głoszą o znalezieniu kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Jurajskie uroki Gór Towarnych

Góry Towarne, choć nie są najwyższe w skali regionu, to jednak za sprawą swego malowniczego krajobrazu stanowią one interesujący punkt widokowy. Wśród nich odnajdziemy masywne skalne wzniesienia jurajskie tak zwane ostańce wapienne, które charakteryzują się wyjątkowym urokiem i dziką, nieskażoną naturą.

Co mogę zobaczyć odwiedzając Góry Towarne na Jurze?

Zamek w Olsztynie – perła jurajski

Zamek w Olsztynie, który jest jednym z Orlich Gniazd, to jeden z największych i najbardziej malowniczych zamków jurajskich. Z ruiny zamku roztacza się niezapomniany widok na otaczającą go przyrodę oraz na Góry Towarne.

Jaskinia Towarna – tajemnice podziemnego świata

Atrakcją, bez której nie można opuścić Gór Towarnych, jest Jaskinia Towarna. Przechodzi przez nią szlak turystyczny, odkrywając zgłębiających tajemnice podziemnego świata spektakularne formacje skalne i nacieki.

Malownicze wzniesienia i skały – naturalne piękno Gór Towarnych

Na szlaku można również napotkać wiele przepięknych, malowniczych wzgórz i skał, które są niewątpliwą ozdobą Gór Towarnych i całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowią one naturalne piękno, które zachwyca każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić.

Od strony północno-zachodniej będzie widać panoramę Częstochowy

Jakie ciekawe miejsca są w okolicy Gór Towarnych?

Jurajski Olsztyn – śladem Orlich Gniazd

Spacerując po Jurajskim Olsztynie, zobaczymy ruiny zamku oraz wiele atrakcji związanych z naturą i historią tego miejsca. To niezapomniana trasa dla każdego, kto chce poczuć ducha przeszłości i zrozumieć znaczenie Orlich Gniazd. Jest to też idealne miejsce na pierwszą przerwę w wyprawie po szlaku Orlich Gniazd

Jurajskie szlaki – aktywnie po okolicach Gór Towarnych

Jurajskie szlaki prowadzą przez malownicze tereny, oferując szereg atrakcji dla aktywnych turystów. Można tu uprawiać wspinaczkę, piesze wędrówki, a także moje ulubione rowerowe wycieczki.

Rezerwat Góry Towarne, rezerwat Sokole Góry

Rezerwat „Góry Towarne” oraz „Sokole Góry” który jest od południowej strony miejscowości Olsztyn oferuje możliwość zapoznania się z niezwykłym krajobrazem jurajskim i zabytkami geologicznymi. Rezerwat jest niezwykle cenny ze względu na występujące tu formacje skalne, takie jak ostaniec, a także na bogactwo flory i fauny.

Czy możliwe jest uprawianie wspinaczki na Górach Towarnych?

Wspinaczka na Górach Towarnych – dla miłośników adrenaliny

Wspinaczka na Górach Towarnych to prawdziwa gratka dla miłośników adrenaliny. Trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Niestety poza opiniami znalezionymi w Internetach nie posiadam żadnej większej wiedzy na temat przebiegu tras i innych ważnych czynnikach tego sportu.

Panorama z Gór Towarnych na miasto Olsztyn

5/5 - (20 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *