gory stolowe - swinski lep

Góry Stołowe – Karłów, Teplice nad Metuji

Góry Stołowe to niewielkie pasma górskie w południowo – zachodniej części Polski. Znajdują się one w pasie granicznym i stanowią część Sudetów środkowych. Głównym szczytem samych Sudetów jest oczywiście jest Śnieżka, która ma 1602 m n.p.m. Inne popularne szczyty to: Ślęża, Wielki Szyszak, Mały Szyszak, Czarna Góra czy Kręglak. Góry Stołowe słyną z pięknych krajobrazów i czystym powietrzu. Znajdują się tu także źródła mineralne, które są wykorzystywane w lecznictwie.


Spis treści:

  1. Góry Stołowe – Karłów
  2. Jak dojechać?
  3. Historia nazwy gór
  4. Sudety oraz Góry stołowe.
  5. Co warto zobaczyć w okolicy (Atrakcje)?
  6. Szlaki piesze – strona Polska
  7. Szlaki piesze – strona Czeska
  8. Jak się ubrać i co zabrać ze sobą

Gdzie są i jak do nich dotrzeć?

Góry stołowe po stronie Polskiej znajdują się na drodze nr 8 z Wrocławia do przejścia granicznego z Czechami w Kudowie-Zdrój. W miejscowości Szczytna lub Duszniki-Zdrój zaleca się kierować na północny-zachód w kierunku Złotna, Łężyc aż do Karłowa. Część Gór Stołowych znajduje się na płaskowyżu kłodzkim, a część po stronie po czeskiej z najwyższym szczytem, który osiąga 1 012 metrów. Po Polskiej stronie największą atrakcja jest Szczeliniec Wielki – labirynt błędnych skał, który powstał w wyniku starożytnych osunięć skalnych.

Droga do góry stołowe

Skąd nazwa gór?

Góry porównywane są do Sächsische Schweiz, co oznacza „Szwajcarskie Szaleństwo”. Jest to pasma w południowo-wschodniej części Niemiec. Park Narodowy Gór Stołowych, w którym znajduje się Szczeliniec Wielki raczej zawdzięcza swoją nazwę piaskowcom wstępującym na obszarze o wyjątkowych kształtach – płaskich i gładkich jak stół, ze świniakiem na samym szczycie. (Jedna ze skał przypomina świński ryj – możemy ją zobaczyć z jednego z tarasów widokowych)


Jak powstały Sudety oraz góry stołowe

Sudety wraz z górami stołowymi to najstarsze góry w Polsce. Powstały one ok. 280 milionów lat temu w czasie ostatniego zlodowacenia. Większość z nich jest porośnięta lasami, a ich najwyższym wzniesieniem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Góry stołowe cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, którzy przyjeżdżają tu na spacery i wycieczki piesze oraz rowerowe ponieważ przygotowane szlaki są wyjątkowo łatwe do przejścia (o ile nie jesteś grubasem 🙂 )


Co warto zobaczyć w okolicy?

W Górach Stołowych znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Przede wszystkim jest to Park Narodowy Gór Stołowych, który obejmuje najcenniejsze fragmenty tego obszaru. Warto także zobaczyć Błędne Skały – labirynt skalny, który jest bardzo popularny wśród turystów. Inne ciekawe miejsca to na przykład: Skalne Grzyby, Droga Stu Zakrętów i Góry Bystrzyckie.


Park Narodowy Gór Stołowych

Park Gór Stołowych to park narodowy obejmujący część Gór Stołowych. Park ma powierzchnię 740 ha i został utworzony 23 października 1961 roku. Znajduje się w gminie Duszniki-Zdrój, w województwie dolnośląskim. Na terenie parku znajduje się Skalny Grzyb, Radkowskie Skały oraz Wielki Grzęzawisko.


Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, o wysokości 919 m n.p.m. Jest to popularny cel wycieczek pieszych, gdyż oferuje wspaniałe widoki i poczucie osiągnięcia celu – Droga powrotna ze szczytu może okazać się znacznie ciekawszą atrakcją niż sam szczyt :D. Na szczycie płacimy za szlak zejściowy. Jest też całoroczne schronisko, z którego można skorzystać w przypadku złej pogody. Pamiętajmy, że szlak zielony na szczyt jest jednokierunkowy i oznaczenia o maksymalnej szerokości turysty nie są dla jaj. 😀 Po prostu osoby otyłe nie zmieszczą się pomiędzy skałami. A przerwa miejscami nie przekracza 45cm i jakby – niema alternatywnej dogi.

Jesteś grubas? nie ładuj się tutaj! 🙂

Robert

Błędne Skały

Błędne Skały to skalny szlak w Sudetach zaraz przy granicy. Znajduje się tu ponad 200 skalnych formacji, które powstały przez erozję lodowcową. Są one popularnym miejscem wśród turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby podziwiać piękno natury.


Skalne Grzyby

Grzyby skalne to rodzaj formacji skamielin, które kształtem w niezwykły sposób przypominają grzyby. Samo rozmieszczenie kilkunastu formacji w lesie niemal w identyczny sposób odzwierciedla grzyby prawdziwe. Ich wielkość i ilość również robi wrażenie.


Droga Stu Zakrętów

Droga Stu Zakrętów to droga górska w Kudowie-Zdroju, w Polsce. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Kudowy. Droga ma legendarnie 100 ostrych zakrętów i oferuje piękne widoki na Dolinę Radkowską.


Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w okolicy Parku Narodowego. Miasto znane jest z wielu uzdrowisk i parków, a także z Kaplicy Czaszek, w której znajdują się szczątki ponad 3000 polskich żołnierzy. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych i rowerowych, a miasto jest również popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego w zimie.


Wambierzyce

Wambierzyce to miejscowość w powiecie kudowskim, w województwie dolnośląskim, w południowo-zachodniej Polsce. Jest siedzibą gminy o nazwie Gmina Wambierzyce. Leży około 10 km na północny zachód od Kudowy-Zdroju, 22 km na południowy zachód od Jeleniej Góry i 128 km na zachód od stolicy regionu – Wrocławia. Wieś położona jest na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a jest największą atrakcją jest Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.


Szlaki piesze w Górach Stołowych po Polskiej stronie.

Jeśli planujesz weekend w górach obowiązkowym punktem będzie:

  • Wejście z Karłowa na Szczeliniec Wielki. Czas przejścia 1h 10 minut.

Start: Karłów parking -> drogą dydaktyczną/ szlakiem czerwonym do -> wejścia na trasę turystyczną im. Franciszka Pabla -> szlakiem żółtym na przełęcz oraz odbicie na szlak zielony na szczyt i tak do końca ścieżki. Uwaga! trasa jednokierunkowa! Uwaga nr 2! trasa jest prosta do przejścia, ale w najwęższych miejscach ma 45cm szerokości!

Skały puchacza nie przepuszczą 😀

Robert
  • Błędne skały to także szlak godzinny. Czas przejścia 55 minut

Start: Błędne Skały, parking -> Błędne skały wejście oraz szlak czerwony w pętli lub alternatywnie dłuższym zielonym.

Są to szlaki piesze bardzo popularne wśród turystów – leniwców ponieważ są niezwykle proste do przejścia.


Miasto skalne Teplice nad Metuji po stronie Czeskiej.

Szlaki po stronie czeskiej Gór Stołowych są bardzo piękne. Można jeździć konno, rowerem lub pieszo. Jest wiele ścieżek, które można podzielić na kilka kategorii. Są ścieżki leśne, które prowadzą przez las wprost do skalnego miasta, a także ścieżki rowerowe i piesze, rozszerzone o wizyty na wsiach celem odwiedzenia lokalnych skansenów czy muzeum. Najbardziej malownicze są ścieżki, które prowadzą przez pola i pastwiska – na tych szlakach nawet w szczycie sezonu ciężko o turystę.

Absolutny TOP 1 do odwiedzenia to Adršpašské Skalne Miasto – Niesamowite skalne piaskowcowe górujące nad szlakami, lasem i jeziorem są na prawdę magiczne . Spacer po tym przepięknym regionie można rozpocząć od miejscowości Teplice nad Metují i bez różnicy który szlak wybierzesz i tak będzie rewelacyjny. 🙂 Wędrówka losowymi szlakami idealna na cały dzień – wiele alternatyw i pętli do zrobienia. Teplickie skały to jedno z najciekawszych miejsc jakie odwiedziłem w swoim turystycznym życiu.


Jak ubrać się na wędrówkę po tzw. górach płytowych?

Podczas wędrówek w Górach Stołowych ważne jest, aby ubrać się odpowiednio do szlaku i warunków pogodowych – tak aby było bezpieczenie. Pogoda w górach może się szybko zmienić, więc ważne jest, aby być przygotowanym zarówno na gorące, jak i zimne temperatury. Krótkie szlaki pozwalają na pewne odstępstwa jednak należy pamiętać, nie jest to deptak na morskie oko.

Wędrówki po Górach Stołowych mogą być łatwe albo bardzo łatwe, więc niema sensu przesadzać, chyba że Twoja wędrówka nie jest jednodniowa będziesz musiał wziąć pod uwagę, że schroniska są w znacznie większych odległościach niż np. w Karpatach. Alternatywą noclegową mogą być przygotowane miejsca do odpoczynku przez lokalne gminy, czy tanie noclegi Booking.

4.9/5 - (34 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

One thought on “Góry Stołowe – Karłów, Teplice nad Metuji

  1. Ja właśnie jestem w Stołowych. Jesień tu jest piękna. Trochę po Polskiej, trochę po Czeskiej stronie. Oczywiście, skalne miasta to bardzo fajne miejsca, jednak zwykle jest tam sporo ludzi. A tego próbuję unikać. Więc polecam mniej znane i uczęszczane, a cudne szlaki. Przede wszystkim Radkowskie Skały.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *