Roboty AI i robotyka oparta na sztucznej inteligencji
Roboty AI to innowacyjne urządzenia, które na przykładzie geparda z MIT naśladują ruchy zwierząt z rodziny kotowatych. Mają możliwość poruszania się z prędkością do 45 km/h – co jest imponującą wartością. Mini gepardy potrafią pokonywać przeszkody oraz poruszać się po nierównym terenie. Wszystko to dzięki precyzyjnie wykonanym mechanizmom skokowym. Co prawda na dzień tworzenia wpisu nie została w nich rozbudowana sztuczne inteligencja pojawiająca się na początku 2023 roku w każdym otworze Internetu – niemniej nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
Sztuczna inteligencja w życiu codziennym
Jednym z największych mitów o robotyce jest to, że urządzenia tego typu nie są w stanie poruszać się w trudnym terenie. Jednak już na etapie testów roboty z Massachusetts Institute of Technology (MIT) obalają ten stereotyp. Urządzenia tego typu można programować i uczyć nowych trików, co wpływa na bezproblemową adaptację do różnych warunków. Wprowadzają one rewolucję w dziedzinie robotyki, a ich możliwości są wręcz nieograniczone.
Z informacji jakie znalazłem na portalach społecznościowych roboty MIT wykorzystywane są w wojnie Rosja – Ukraina po stronie Ukraińskiej. Niestety nie było sprecyzowane jakie są główne ich zadania.
Robert
Robot – żołnierz
Ta niewielka maszyna jest w stanie przenosić przedmioty o wadze do kilku kilogramów, co czyni ją idealnym narzędziem do pracy w różnych dziedzinach życia. W świecie codziennym może okazać się bardzo pomocnym robotem w pracach laboratoryjnych czy medycznych, gdzie potrzebna jest szybkość i zwinność do wykonywania precyzyjnych czynności.
Nauka – Roboty AI
Na przykładzie geparda z MIT sam proces nauki biegania przebiega stopniowo i wymaga wiele cierpliwości. Na początku robot potrafi jedynie poruszać się po podłożu, ale nie umie biegać. W ciągu pierwszych 100 dni nauki stopniowo zaczyna stawać na nogi i poruszać się coraz szybciej. Roboty te są projektowane tak, aby ich ruchy przypominają ruchy zwierząt. Mini gepard zaczyna od małych kroczków, dopasowując swoją równowagę, zanim zacznie biec z pełną prędkością.
Roboty z MIT
Nie wszystko co zobaczysz w Internecie jest prawdą, jednak trzeba mieć na uwadze, że postęp technologiczny bardzo mocno się rozwija. Szczególnie moce robotyki i automatyki przyśpieszyły w miesiącach pocovidowych.