szlak przez grzbiet jeleniowaty

Szlak „Brenzberg” oraz wieża widokowa na szczycie Jeleniowatego w Bieszczadach

Wspinaczka na Jeleniowate w Bieszczadach ścieżką Brenzberg to jedno z najbardziej ekscytujących przedsięwzięć dla miłośników gór. Leśna panorama, bukowe lasy, przyrodnicze uroki krajobrazu nadają temu szlakowi wyjątkowe cechy. W tym artykule wyruszamy w podróż od Leśnictwa Muczne – Nadleśnictwa Stuposiany idziemy przez Jeleniowatego na szczycie, którego stoi wieża widokowa aż do Leśniczówki Brenzberg.

Jak dotrzeć do szlaku Brenzberg w Bieszczadach?

Wyruszamy z Stuposiany, malowniczej osady położonej w dolinie Górnego Sanu. Po około 8 km dojazdu drogą nr 74, skręcamy w stronę centrum promocji leśnictwa, gdzie znajduje się parking w 2023 roku jest on bezpłatny.

Link do Map Google: Bezpłatny parking

Kierując się w stronę początku szlaku mijamy Leśnictwo Muczne. Nadleśnictwo Stuposiany. Początek szlaku czerwonego jest jakby za budynkiem Nadleśnictwa i stąd rozpoczyna się nasz szlak.

Szlak czerwony na mapie

Podróż do szczytu Jeleniowatego – najważniejszy punkt wieża widokowa

Cały szlak: Od Muczne – arboretum, przez szczyt z wieżą widokową, Brenzberg i powrót przez Dolinę potoku Muczne oraz sam spacer do Muczne zajmuje mniej niż 1:30 minut.

Pierwszym i zarazem głównym punktem na szlaku jest zdobycie Jeleniowatego. Warto zwrócić uwagę na bogactwo przyrodnicze tego miejsca. Fakt, że szlak w żaden sposób nie jest utwardzony to inna bajka. Ale po 20 minutach spaceru po glinie docieramy do wieży widokowej na Jeleniowatym, z której roztacza się panorama 907 m n.p.m.

Dlaczego wybrać szlak przez Brenzberg do Jeleniowatego?

Szlak jest krótki, ale intensywny. Dzięki niemu możemy podziwiać panoramę. Z wieży widokowej na Jeleniowatym mamy niezapomniany widok na Połoninę Wetlińską oraz stronę Ukraińską

Jak zaplanować wycieczkę na wieżę widokową w Mucznem?

Planując wycieczkę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Niezbędne są odpowiednie wyposażenie, główne buty. Wejście na szlak po miękkiej podeszczowej glinie naprawdę do łatwy nie należy i pierwszy raz w życiu stwierdziłem, że czas zamienić przysłowiowe „N’ki” na buty trekkingowe.

Zejście ze szlaku zawsze planuje w pętli, aby nie iść tymi samymi ścieżkami i także tak polecam. Przy okazji przejdziemy cały czerwony szlak.

Przed wyruszeniem na szlak zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na temat warunków atmosferycznych. Bezpieczeństwo i ekologia w Bieszczadach powinny być na pierwszym miejscu dla każdego turysty.

Co można zobaczyć z wieży widokowej na 907 m n.p.m na Jeleniowatym?

Z wieży widokowej roztacza się panoramiczny widok na Bieszczadzkie pasmo, ukraińskie Bieszczady oraz dolinę górnego Sanu. Szczególnie w upalne dni widoczne są bukowe Berdo i Halicz. Niezależnie od pory roku, wieża widokowa na Jeleniowatym jest atrakcją, która trzeba odwiedzić!

Z wieży widokowej na „Brenzberg”

Leśniczówka Brenzberg to jedno z najbardziej znanych miejsc w Muczne na trasie ścieżki przyrodniczo-historycznej. Miejsce to pełne jest historii i pamiątek z przeszłości. Leśniczówka Brenzberg została zbudowana w 1944 roku i od tej pory była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Niestety, w czasie rzezi wołyńskiej w Muczne, leśniczówka stała się miejscem tragicznego mordu na 74 polskich mieszkańcach. Ta straszna zbrodnia wstrząsnęła całym regionem.

Z leśniczówki Brenzberg do Muczne

Z Brenzberg idziemy w kierunku „Dolina potoku” a później szlakiem wzdłuż drogi do miejscowości Muczne.

4.9/5 - (8 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *