zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to jedna z najbardziej imponujących warowni w Polsce stanowiąca integralną część  Szlaku Orlich Gniazd. Zamek położony jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Podzamcze – co sprawia, że jest to popularne miejsce zarówno dla miłośników historii, architektury, jak i turystów poszukujących niepowtarzalnych atrakcji.

Ogólne informacje o zamku Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec ma długą i bogatą historię, która sięga średniowiecza. Warownia ta, przez wieki pełniła ważną rolę obronną, będąc świadkiem licznych wydarzeń historycznych. Zaliczany jest do najpiękniejszych ruin na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Parking i mapa dojazdu Ogrodzieniec

Zdjęcia zamku Ogrodzieniec

Historia zamku Ogrodzieniec

Historia zamku sięga średniowiecza, kiedy to zbudowano pierwsze umocnienia na terenie pobliskiej Góry Birów. Sam zamek położony jest na Górze Janowskiego inaczej Górze Zamkowej na której znajdują się ruiny obecnej warowni. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku, wspomniany jest on jako zamek obronny. Z biegiem lat podlegał kilku przebudowom, stając się jednym z najważniejszych obiektów na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ruiny zamku Ogrodzieniec oraz przyległy Gród Birów

Zamek Ogrodzieniec oferuje szeroki wachlarz atrakcji nie tylko dla miłośników historii, ale także dla rodzin z dziećmi oraz osób aktywnie spędzających czas. To idealne miejsce na jednodniowy wypad. Ruiny zamku Ogrodzieniec pozwalają wyobrazić sobie dawne życie mieszkańców. Pomieszczenia po których się przemieszczamy są podpisane a przy odrobinie skupienia znajdziemy miejsce gdzie mogły znajdować się dawniej elementy wystroju i wyposażenia. Jednym z „Najbardziej czytelnych” miejsc jest oczywiście kuchnia, komnaty a także biblioteka. W dość nietypowym miejscu znalazł się skarbiec a tuż obok baszta w której przetrzymywano więźniów. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę, że zamek zbudowany jest na skale.

Podzamcze i jego okolice

W bezpośredniej okolicy znajduje się park miniatur , który prezentuje makiety najbardziej znanych obiektów. To fascynujące miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W pobliżu jest także tor saneczkowy, oraz plac zabaw dla dzieci i dorosłych.

Wydarzenia historyczne związane z zamkiem

Zamek Ogrodzieniec był świadkiem licznych ważnych wydarzeń historycznych. W trakcie swojej ponad sześciusetletniej historii zmieniał właścicieli, przechodził przebudowy – co widać na wieży oraz kolorystyce zastosowanych do budowy materiałów – oraz służył różnym celom, od obrony terytorium po rezydencję możnych rodów polskich.

Zamek w czasach Kazimierza Wielkiego

W czasach panowania Kazimierza Wielkiego zamek Ogrodzieniec odgrywał wyjątkowo ważną rolę. Był to okres wielkiego rozkwitu tej warowni, kiedy to przeprowadzono liczne prace budowlane i modernizacyjne, w wyniku których zamek uzyskał obecny kształt i charakter.

Obecny stan zamku

Obecnie zamek Ogrodzieniec, chociaż w stanie ruiny, nadal imponuje swoją potęgą i majestatem. To także miejsce, gdzie organizowane są liczne imprezy kulturalne i historyczne, przyciągające zarówno miłośników historii, jak i osób ceniących dobre jedzenie oraz malownicze widoki. Zarządza nim Spółka Gminna „Zamek sp. z o.o.”

Restauracje i punkty widokowe

Na terenie zamku nie znajdziemy restauracji jednak w samym podzamczu istnieją dwie warte polecenia. Miejsca te umożliwiają nie tylko delektowanie się widokiem na okolicę, ale także skosztowanie tradycyjnych potraw kuchni polskiej. To doskonałe miejsce na romantyczną kolację w niezwykłej scenerii.

Gród Birów

5/5 - (3 votes)

Dziękuje, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Obserwuj spotBOX.pl w Wiadomościach Google.

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *