Szczytna oraz zamek „Leśna Skała”
W sercu Doliny Kłodzkiej usytuowany jest zamek „Leśna Skała” – na Górze Szczytnik – prawdziwy skarb miejscowości Szczytna. Obejmując swoim widokiem panoramę Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej, zamek stanowi nie tylko miejsce o niezwykłym pejzażu, ale również bogatymi dziejami.
Spis treści: Szczytna
Miejscowość Szczytna
Szczytna to urokliwa miejscowość usytuowana w malowniczych okolicach Gór Stołowych, słynąca z historycznego charakteru oraz zachwycających zabytków. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, oferujące liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe, prowadzące przez okoliczne lasy, wzgórza i urokliwe zakątki. Bogata oferta gastronomiczna Szczytnej pozwala degustować regionalne przysmaki i tradycyjne potrawy, zapewniając autentyczną atmosferę tego miejsca. Wizyta tutaj to doskonała okazja, by oderwać się od codziennej rutyny i zanurzyć się w wiejskim życiu, czerpiąc radość z pięknej przyrody oraz lokalnej kultury.
Nocleg i restauracja w miejscowości Szczytna
Co prawda byliśmy tam kilka lat temu, ale kuchnia była wyśmienita. Smak pierogów nieziemski. Naprawdę miejsce godne polecenia.
Dojazd i parking do restauracji Tajemniczy Ogród
Historia zamku „Leśna Skała” w Szczytnej
Historia zamku „Leśna Skała” w Szczytnej sięga wielu wieków wstecz. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na okres średniowieczny, kiedy to na Szczytniku znajdował się fort obronny. Właścicielami zamku w różnych okresach byli zarówno królewie, jak i wybitne osobistości, takie jak Helena Klein i Major von Hochberg – ówczesny właściciel Szczytnej.
Powstanie zamku „Leśna Skała” – właściciele i budowniczowie
Zamek „Leśna Skała” powstał na przełomie XV i XVI wieku. Od początku był świadkiem burzliwych losów Doliny Kłodzkiej. Jako zamkowy fort na Górze Szczytnik, był miejscem wielu bitew i konfliktów. Należał do Szczytnej, a właścicielem był wówczas król Prus Fryderyk Wilhelm. W pokoju stacjonowało zaledwie kilku żołnierzy, ale podczas konfliktów liczebność garnizonu znacznie się zwiększała.
Od misjonarzy do domu pomocy społecznej – fundacja „Zamek Leśna Skała”
W XX wieku zamek przeszedł w ręce misjonarzy św. Rodziny, którzy urządzili w nim dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. Działa on do dziś pod egidą Fundacji „Zamek Leśna Skała”, prowadzącej również działalność kulturalną i turystyczną.
Zamek we współczesnych czasach – zmiany po 2020 roku
Obecnie zamek przeszedł szereg zmian. Po przekształceniu w 2020 roku, stał się miejscem otwartym dla turystów. W zamku znajduje się wiele atrakcji, m.in. punkt widokowy na góry stołowe, kaplica, a także skalne tarasy i ogród.
Jaka jest architektura zamku Leśna Skała w Szczytnej?
Zamek „Leśna Skała” w Szczytnej jest przykładem neogotyckiej rezydencji, która przetrwała niezmieniona przez stulecia. Kiedyś była to potężna budowla militarystyczna, teraz jest to romantyczny zamek, schowany wśród gór.
Od fortu obronnego do rezydencji hrabiego – ewolucja zamku Leśna Skała
Ewolucja architektury zamku „Leśna Skała” jest fascynująca. Choć pierwotnie była to średniowieczny zamek obronny, w późniejszych latach przekształciła się w rezydencję hrabiego. Zarówno elementy gotyckie, jak i późniejsze, neogotyckie są widoczne na każdym kroku.
Kaplica zamkowa w Szczytnej – perła architektury
Na terenie zamku znajduje się także przepiękna kaplica. Jest to jeden z najcenniejszych skarbów architektury zamku. Kiedyś miejsce modlitwy dla mieszkańców zamku, dzisiaj jest jednym z punktów zwiedzania zgromadzonych turystów.
Wygląd zamku z zewnątrz – wieża, budownictwo i zewnętrzne atrakcje
Zamek „Leśna Skała” z zewnątrz jest równie imponujący. Charakterystyczną cechą zamku są jego potężne wieże, z których roztacza się przepiękny widok na okolicę. Ponadto, na terenie zamku znajdują się liczne atrakcje, takie jak ogród czy tarasy widokowe.