Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu nr 1.

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z trzech największych zamków w Polsce i jeden z najatrakcyjniejszych w Europie. Zbudowano go w XIII wieku, a przebudowano w XIV i XVIII wieku. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających i można tam podziwiać m.in. sale i komnaty, a także tarasy, tunele i ogrody. Zamek Książ jest również popularnym miejscem spotkań i imprez – szczególnie ślubnych sesji fotograficznych. Służy także jako baza tradycji i kultury Polskiej.


Co można zobaczyć w zamku Książ?

W zamku Książ można podziwiać bogate wnętrza takie jak dziedziniec honorowy czy salę Maksymiliana oraz wspaniałe widoki z wielu tarasów. Warto zwiedzić także jego ogrody, które są pięknie utrzymane. Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok i oferuje różne atrakcje, takie jak koncerty i wystawy. Największą ciekawostką są podziemia zamku w części szlak ten oddany jest do zwiedzania dla turystów.


Ile czasu potrzeba na zwiedzanie zamku Książ?

Zamek Książ to jeden z największych i najbardziej imponujących zamków w Europie – to trzeba przyznać. Zwiedzanie tego obiektu może zająć nawet kilka godzin, dlatego należy zarezerwować około 2h na sam zamek i tarasy + 3h na okolice. Warto więc wybrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem na nocne zwiedzanie. Oczywiście gorąco polecam bilet z zestawem audioguide (audioprzewodnik) który jest wręcz rewelacyjnie przygotowany przez lokalnych włodarzy i historyków.


Ile kosztuje bilet do zamku Książ w Wałbrzychu?

Ceny biletu do zamku Książ w Wałbrzychu są na pewno ciekawe – kosztują ~50zł złotych i polecam ich zakup przez Internet. Należy pamiętać, że podziemia, mauzoleum, palmiarnia, parking, stajnia – to osobne bilety, osobne opłaty.


Jak dojechać do Zamek Książ w Wałbrzych?

Aby dojechać do zamku, należy skierować się w stronę północną od miasta. Zamek Książ znajduje się pomiędzy Wałbrzychem, a Świebodzicami. przy ulicy Podzamcze. Na miejscu jest armia ludzi obsługujących parking, którzy pomogą w miarę bisko zostawić pojazd. Bez problemu zmieszczą się kampery, a także autobusy. Parking z tego co pamiętam kosztował 20zł/dzień za samochód osobowy.


Legenda zamku Książ i jego tajemnice.

W Wałbrzychu znajduje się jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce – Książ. Otwarty dla turystów – również nocą – co dodatkowo budzi niepokój i grozę 🙂 Jego wewnętrzne komnaty są teoretycznie dostępne. Jednak ilość historii, legend i domysłów – co tam się mogło dziać – przysparzają o dreszcze. Najbardziej popularna z nich mówi o tym, że w podziemiach kryje się laboratorium alchemika Georga von Franckensteina, który próbował tam stworzyć człowieka idealnego. Inna legenda głosi, że na zamku przebywa duch królowej Bony Sforzy, która według zapisków była okrutna i bezlitosna również po śmierci. Warto o nich pamiętać wybierając się na nocne zwiedzanie 🙂

Z – A – M – E – K

Książ dziedziniec honorowy

Książ Dziedziniec Honorowy to jeden z najbardziej urokliwych miejsc w Książu – znajdziemy się na nim zaraz po wejściu na teren obiektu. Znajduje się on w samym sercu, a jego charakter jest bardzo podobny do tego, który można było zaobserwować w średniowiecznych pałacach. Warto tu na chwilę przystanąć, aby poczuć potęgę tego miejsca.


Sala Maksymiliana

To jedna z najbardziej spektakularnych i popularnych części. Sala została nazwana na cześć Maximiliana Habsburga, który był członkiem rodziny Habsburgów i wnukiem Karola V. Sala jest uważana za jeden z największych skarbów Zamku Książ, a także jednego z najbardziej imponujących elementów architektonicznych w całych Sudetach. Sala Maksymiliana na Zamku Książ jest ogromna, ma ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni i jest wyposażona w bogato zdobione obrazy i malowidła, przepięknie zdobiony sufit. – SERIO – jest wypasss i chyle czoła osobom, które o to dbają.


Podziemna trasa turystyczna

Podziemna trasa turystyczna o której wspominałem wcześniej to niezwykła atrakcja, która pozwala zwiedzającym poznać podziemia zamkowe od kuchni. Podczas trasy można zobaczyć m.in. dawne komnaty, korytarze oraz lochy, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii i legendach związanych ze starym zamkiem.

Podziemia mają dwie głębokości 15m oraz 50m i nie zawsze otwarte są oba szlaki. Bilety na podziemia należy rezerwować z wyprzedzeniem!


Atrakcje turystyczne poza zamkiem


Ścieżka Hochbergów i szlak wokół zamku

Hochbergowie czas wolny lubili spędzać na terenie zamku. Doprowadzając do drugiej i trzeciej przebudowy nadali urok temu miejscu. Podjęto decyzje, które na zawsze zmieniły losy zamku Książ. Warto więc wybrać się na szlaki przygotowane dla zwiedzających (mapka na zdjęciu)


Tarasy i ogrody Książa

  • Taras Bogini Flory
  • Taras Środkowy
  • Taras Bolka
  • Taras Różany
  • Taras Kasztanowcowy
  • Taras Zachodni
  • Taras Północny

Stado ogierów Książ oraz stajnie

Stado Ogierów na zamku Książ to jeden z największych i najstarszych stad w Polsce. Zamkowe stado liczy sobie ponad 200 koni, a wiele z nich jest uznawanych za rasowe. Odwiedzający mogą podziwiać piękno i majestat koni oraz poznać ich historię i tradycje stajni, które są utrzymane do dziś w należytym porządku.


Punkt widokowy na Zamek Książ

Punkt widokowy to świetne miejsce, aby podziwiać panoramę okolic. Jest tu piękny widok na góry i las, a także na sam Zamek Książ. Można tu przyjść w każdej pogodzie i cieszyć się wspaniałymi widokami. Polecam zajrzeć w to miejsce podczas spaceru z zamku do palmiarni. Jest „w miarę” po drodze.


Mauzoleum rodziny Hochbergów w Książu

Mauzoleum rodziny Hochbergów albo inaczej – grobowiec. To jeden z najbardziej imponujących i tajemniczych obiektów z czasów dawnej Polski. Zbudowane w XVI wieku, przez ponad 400 lat było siedzibą rodu Hochbergów, który przez długi czas był jednym z najpotężniejszych i najbogatszych w Polsce. Mauzoleum jest obecnie otwarte dla zwiedzających i można je obejrzeć zarówno od środka, jak i z zewnątrz.


Ruiny zamku Stary Książ

Ruiny zamku Stary Książ w Wałbrzychu to jedna z najbardziej tajemniczych i fascynujących budowli w Polsce. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, kiedy to powstał pierwszy drewniany gród. Wkrótce potem został on jednak zniszczony przez Tatarów (?). W XIV wieku na jego miejscu stanął nowy, murowany zamek, który przez kilka stuleci był siedzibą rodu von Hohnsteinów. Zamek był niezwykle okazały i imponujący, lecz niestety podczas II wojny światowej został częściowo zniszczony. Obecnie można go oglądać w wyobraźni i jako szczątki pięknej budowli.


Palmiarnia w Wałbrzychu.

Palmiarnia w Wałbrzychu to moje rozczarowanie tej wycieczki. Reklamowana jako najbardziej rozpoznawalna atrakcja miasta, znajdująca się w pięknym, zabytkowym budynku z szeroką ofertą roślin palmowych i innych egzotycznych roślin okazała się szklarnią taką …. mocno w remoncie. Na szczęście sytuację trochę uratowała dekoracja… Palmiarnia jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Oczywiście wybierając się do Wałbrzycha warto wcześniej zarezerwować nocleg w pobliżu aby uniknąć gonitwy. Ze swojej strony polecam noclegi NaBank.

4.9/5 - (23 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *