spotBOX - łeba, wydmy

Ruchome wydmy obok Łeby – 4h trekking

Ruchome wydmy łąckie to niezwykły widok. Z jednej strony jezioro łebsko z drugiej na morze bałtyckie. Piaski poruszane przez wiatr zmieniają swoje kształty w zależności od pory dnia i roku. Są one bardzo popularne wśród turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć północną część naszego kraju. Wydmy to piaszczyste korytarze, które powstały w wyniku działania wiatrów morskich. Znajdują się one obok Łeby i są jednym z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Wydmy przesuwają się wraz z ruchem wiatrów, dlatego warto je oglądać z daleka, aby dostrzec piękno pustynnego krajobrazu.

Skrót wpisu:

Jak dojechać do Łąckiej wydmy?

Znajdują się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i aby na nie dotrzeć należy skierować się na zachód od miejscowości Łeba. Idąc pieszo po około 9 kilometrach ze ścisłego centrum dotrzemy na miejsce. Dojazd do parku samochodem zajmuje około 5-8 minut. Można także skorzystać z usług lokalnego transportu TAXI typu melex. Niezwykle popularny. Należy jednak pamiętać, że taksówki te dowożą do kasy biletowej, a tym samym do granic parku. Po zaopatrzeniu w bilet po około 500m od kasy możemy wsiąść w kolejnego meleksa, ale tym razem już na terenie parku, który dowiezie nas do … wydm muzeum. Ostatnie 2 km (około 20 minut drogi) musimy przejść pieszo.

Ile się idzie na ruchome wydmy Łeba?

Zależy to od tego, skąd się do nich chcemy dostać. Najkrótsza droga prowadzi z Łeby czerwonym szlakiem i jest to do 9 km. Szlak jest dość ciekawie poprowadzony – wzdłuż asfaltowej drogi. Można dojechać tam samochodem lub autobusem, a także rowerem lub pieszo. Już na terenie parku tuż za kasami mamy możliwość wyboru. Przejść szlakiem czerwonym/zielonym lub krótkim spacerem szlakiem czarnym przedostać się na plaże i iść wzdłuż linii brzegowej.

Rowerem na wydmy z dzieckiem?

To nie będzie trudne, nawet jeśli Twoje dziecko jest małe. Trasa rowerowa to ta sama co dla meleksów – w całości asfaltowa, a ostatnie 2 km utwardzony szuter lub miejscami dukt leśny. Pamiętaj jednak, że miejscem docelowym są ogromne połacie piasku – aż po horyzont. Więc spacer z rowerem po wydmach jest niemożliwy o ile nie zabroniony. Ta mała pustynia będzie dla dzieciaka niezwykłą atrakcją. Ale też weź pod uwagę, że zejście ze szlaku jak i przekroczenie sznurów „ala barierki” jest karane grzywną 5000zł więc Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie dzieciaka, aby nie przechodził w miejsce niedozwolone.

Atrakcje w Słowińskim Parku Narodowym

Wędrujące piaski to nie jedyna atrakcja turystyczna Słowińskiego Parku Narodowego. Piękno plaż, jezioro rozprzestrzenia się na linii horyzontalnej. Mierzeja w swojej ofercie posiada jeszcze dużo mniej uczęszczane wydmy czołpińskie – bez tłumów w wysokim sezonie. Latarnie morską, wieżę i pomosty widokowe oraz magiczny pas przybrzeżny z zatopionym lasem włącznie. Piękno Polskiego wybrzeża potwierdzają liczni turyści z Niemiec oraz krajów zachodnich. Z atrakcji stałych nie można zapomnieć o skansenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, który znajduje się na drodze rowerowej EuroVelo.

Cena biletów oraz parkingu SPN:

Jednorazowy wstęp / wjazd na rowerze do parku to 7zł dla dorosłych oraz 3,5zł dzieci. Samochód osobowy na parkingu to 3zł za każdą rozpoczętą godzinę. (Ceny na dzień tworzenia wpisu wrzesień 2022)

Ubezpieczenia turystyczne – od 2zł/dzień

Każda wyprawa niesie ze sobą pewnie ryzyko dlatego pozwolę sobie tutaj dodać informacje o tanich ubezpieczeniach turystycznych na wypadek zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.

4.9/5 - (31 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *