zamek chojnik

Zamek Chojnik w Sobieszowie na 4h

Zamek Chojnik to obiekt znajdujący się w Sobieszowie, w południowej Polsce. Został zbudowany w XIII wieku i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie. Zamek ma wyjątkową historię i jest znany z pięknych widoków na okolicę.


Spis treści:

  1. Zamek Chojnik
  2. Jak dojechać i wejść na zamek Chojnik?
  3. Jaki szlak wybrać?
  4. Zwiedzanie zamku
  5. Legendy o zamku
  6. Planujesz wyjazd w Karkonosze?

Jak dojechać i wejść na zamek Chojnik?

Temat spacerowy można zaatakować z trzech stron świata, a bractwo rycerskie zamku Chojnik nie powinno mieć za złe tego najazdu.

  • Najczęściej wybierane jest wejście z centrum Sobieszowa szlakiem czarnym lub czerwonym. Oba podobnej długości. Spacerek 1h, a do przejścia około 2km.
  • Szlak czarny „Zachełmie” to także 1h spaceru ale już do przejścia 2,5km w jedną stronę.
  • Szlak turystyczny zielony „Jagniątków” to ten długodystansowy w okolicy 1:15 minut i 3,4km do przejścia.

Każdy ze szlaków na zamek jest w swoim rodzaju wyjątkowy i nie mam faworyta, Każdy z nich można zrobić częściowo w pętli jednak samo zejście jest bez alternatyw. Są one wręcz świetne, jeśli chcesz poznać okolicę, ale pamiętaj, że miejscami mogą być dość strome.


Zamek Chojnik – parking

Jeśli planujesz odwiedzić Zamek Chojnik, pamiętaj, że przy samym zamku nie ma parkingu [nawiązując do komentarza czytelnika :D). W okolicy znajduje się jednak kilka płatnych parkingów. Najbliższy z nich znajduje się zaraz przy początku szlaku, w Sobieszowie. Stamtąd jest już tylko krótki spacer do bramy Chojnik.

Do Zamku Chojnik prowadzi również kilka szlaków z miejscowości Podgórzyn, Przesieka oraz Zachełmie. Miejscowości te również są wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych oraz busów czy kamperów. Co najważniejsze w nocy wszystkie są częściowo oświetlone.

Gdy już będziesz na zamku, poświęć trochę czasu na zwiedzanie terenu i zobacz niesamowite widoki. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz nawet znaleźć niektóre z zamkowych skarbów, które zostały utracone przez lata – Jest to też świetna forma zabawy!


Najpiękniejsza trasa na zamek Chojnik

Najpiękniejszą trasą do zamku Chojnik według Internautów i opinii z Google jest czarny szlak, który biegnie z Sobieszowa do punktu widokowego zamku. Ten skalisty szlak prowadzi przez Karkonoski Park Narodowy, a po drodze można podziwiać wspaniałe widoki na zamek. Za niewielką opłatą można również zwiedzić główną atrakcję: zamek albo zielony szlakiem przejść wokół warowni Kunegundy.


Zwiedzanie zamku Chojnik

Chojnik to zamek skalny położony w Kotlinie Kłodzkiej, w południowo-zachodniej Polsce. Został zbudowany w XIII wieku jako warownia polskiej dynastii Piastów. W XIV wieku zamek został rozbudowany i stał się siedzibą kasztelanów. W 1489 roku zamek odziedziczyła Kunegunda, żona Władysława II Jagiełły, króla Polski. Wycieczka po samym zamku Chojnik obejmuje zwiedzanie fortyfikacji zamkowych, piekielne obejście oraz zielony szlak dla śmiałków. Wycieczka oferuje również panoramę z punktu widokowego zamku oraz przystanek przy schronisku na górze Chojnik.


Legendy o zamku Chojnik

Zamek Chojnik, znany również jako Zamek Kunegundy, to malownicze ruiny znajdujące się w Karkonoszach. Legenda głosi, że zamek spłonął od uderzenia meteorytu i dziś pozostały po nim jedynie ruiny. Według opowieści, na zamku mieszkała niegdyś kasztelanka o imieniu Kunegunda. Kunegunda była piękną kobietą, którą kochali wszyscy, którzy ją znali. Pewnego dnia zniknęła bez śladu. Niektórzy mówią, że porwał ją smok, inni, że po prostu opuściła zamek. Nikt nie wie na pewno, co się z nią stało, ale jej legenda żyje w postaci zamku Chojnik, znaków i symboli jakie pozostawiła w tym miejscu.


Planujesz wyjazd w Karkonosze?

Karkonosze to jeden z najbardziej popularnych polskich kurortów turystycznych. Jest to miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć od codziennych problemów. Jest to także idealne miejsce na wycieczki górskie i piesze wędrówki nawet gdy Twoja kondycja nie jest na najlepszym poziomie. W Karkonoszach jest wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Kilka propozycji poniżej.


Piekielna Dolina – perła Karkonoszy

Piekielna Dolina jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Karkonoszach. Nazwa doliny pochodzi od znajdujących się tam ruin zamku piekielnego. W okolicy znajdują się wspomniane ruiny zamku Chojnik. Dolina jest popularnym celem wycieczek zarówno dla wędrowców, jak i turystów. Przez dolinę prowadzi kilka zielonych szlaków oraz żółty szlak, który prowadzi do punktu widokowego.


Czarny Kocioł Jagniątkowski

Czarny Kociołek Jagniątkowski, znany również jako Czarna Jaga, to duży, czarny kociołek używany w polskiej magii ludowej. Uważa się, że ma on władzę nad życiem i śmiercią, i jest często używany w zaklęciach i rytuałach związanych z tymi tematami. Kociołek jest również związany z mroczną boginią Hecate. Czarny Kocioł Jagniątkowski to także malowniczy szlak, którego nie odwiedziłem, stąd też nie udostępnię zdjęć. Polecam miejsce ponieważ obejrzałem kilka zdjęć towarzyszy blogerów i łezka się w oku kręci, że zapomniałem o tak wspaniałym miejscu.


Śląskie Kamienie (Divci Kameny)

Śląskie Kamienie, to nazwa pewnego miejsca na granicy z Czechami. Znajduje się ono w Parku Krajobrazowym, który jest częścią Sudetów. Jest to popularne miejsce wśród turystów, ze względu na swoje piękno i unikalność. W okolicy można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, takich jak skalne labirynty i formacje skalne, a także liczne jeziora i legendarne gorące źródła ukryte przez Kunegundę z zamku Chojnik.

4.8/5 - (25 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *