Wycieczka rowerowa Częstochowa - Żarki Letnisko - Złoty Potok

Wycieczka rowerowa Częstochowa – Żarki Letnisko – Złoty Potok

Wycieczki rowerowe są doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie ciekawych miejsc. Jedną z atrakcyjnych tras rowerowych w województwie śląskim jest trasa z Częstochowy do Żarek Letnisko i dalej do Złotego Potoku. Ta malownicza trasa przebiega przez piękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej i oferuje wiele atrakcji na trasie.

Podróż pociągiem z Częstochowy do Żarek Letnisko

Zaczynamy naszą wycieczkę rowerową w Częstochowie. Jako, że już na początku mieliśmy obsuwy (udało nam się zaspać) musieliśmy zaoszczędzić trochę czasu i zmieniliśmy plany startowe. Odcinek CzęstochowaŻarki Letnisko pokonaliśmy pociągiem. Na stacji w Częstochowie możemy kupić bilety na naszą trasę Normalny + Rower to 22zł. Koleje Śląskie „od środka” są dobrze zorganizowane – dla rowerzystów przewidziane są specjalne przedziały, na początku lub na końcu pociągu. Przedział jest oznaczony dużym logotypem roweru.

Z Żarek Letnisko do Złotego Potoku na rowerze

Po dotarciu do Żarek Letnisko, rozpoczynamy naszą wycieczkę rowerową. Tutaj znajduje się początek szlaku rowerowego, który prowadzi do Złotego Potoku. Ten malowniczy szlak oferuje wiele pięknych widoków i jest doskonałym miejscem dla miłośników rowerowej przygody. Ten odcinek można pokonać na mapce Google – dla rowerzystów.

Szlak rowerowy z Żarek Letnisko do złotego potoku

Szlak rowerowy z Żarek Letnisko do Złotego Potoku nie posiada prawie żadnego oznakowania – stąd też obowiązkowe poruszanie się z mapką – ale za to jest bezpieczny dla rowerzystów. Trasa prowadzi przez urokliwe tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z licznymi wzgórzami i lasami. Podczas jazdy będziemy mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy i obcować z przyrodą.

Wycieczka rowerowa Częstochowa - Żarki Letnisko - Złoty Potok

Atrakcje na trasie

Nasza wycieczka rowerowa prowadzi przez wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Żarki Letnisko

Żarki Letnisko to urokliwa miejscowość jakby z lat ’70, która oferowała i nadal oferuje kilka atrakcji dla turystów. Możemy tu zobaczyć sztuczny zalew z betonową wysepką, a także skorzystać z plaży nad tym zalewem. To doskonałe miejsce na odpoczynek – Zadziwiający jest fakt iż w tak małej miejscowości do restauracji o nazwie Zosieńka .1935. ustawia się kolejka na zewnątrz…. i jest 100% wypełniona.

Z Żarek letnisko wyjeżdżamy ul. Długą. w stronę Wysokiej Lelowskiej – cały czas drogą gruntową aż do wioski Jaroszów, Zawada i Czatachowa.

W samym Jaroszowie znaleźliśmy nową drogę rowerową, ale nią NIE jedziemy 🙂 Prowadzi do Suliszowic i Częstochowy.

Czatachowa

Następnym interesującym punktem naszej trasy jest Czatachowa. To małe miasteczko słynie przede wszystkim z sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, które jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie tej historycznej świątyni.

Od Czatachowej przez las prowadzi ścieżka asfaltowa – jest rewelacyjna.

Rezerwat Ostrężnik w tym ruiny zamku

Kolejnym fascynującym miejscem na naszej trasie jest Rezerwat Ostrężnik. To piękne miejsce z licznymi ścieżkami spacerowymi i skalistymi formacjami. W rezerwacie znajdują się także ruiny zamku, które są doskonałym miejscem do odkrywania historii regionu.

Po odwiedzeniu ruin zamku po drugiej stronie wzdółż jezdni jest dalszy ciąg szlaku. (Brak oznaczenia)

Diabelskie mosty

Jadąc dalej szlakiem rowerowym, mamy okazję zobaczyć Diabelskie Mosty. To spektakularna formacja skalna.

Brama Twardowskiego

Kolejnym ciekawym miejscem na naszej trasie jest Brama Twardowskiego. To miejsce legendy o czarnoksiężniku Twardowskim, który według podań jest zaklęty w skale. To doskonałe miejsce na krótką przerwę i zastanowienie się nad tajemnicami regionu.

Więcej informacji we wpisie: Brama Twardowskiego

Złoty Potok – zalew Amerykan

Ostatnim punktem I etapu naszej wycieczki rowerowej jest Złoty Potok, gdzie znajduje się zalew Amerykan. To doskonałe miejsce na odpoczynek po długiej jeździe rowerem. Nie zalecam zażywania kąpieli, ale za to można się opalać na mikro plaży. Jest też bardzo fajnie rozbudowane zaplecze gastronomiczne.

Więcej informacji we wpisie: Złoty Potok

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Rozpoczynając II etap wycieczki już w Złotym Potoku warto odwiedzić Pałac Raczyńskich. Ten piękny zabytek architektury oferuje wiele interesujących eksponatów związanych z historią regionu.

Pustynia Siedlecka

Na trasie powrotnej z Złotego Potoku do Częstochowy warto zatrzymać się przy Pustyni Siedleckiej. To malownicze miejsce, które przywołuje w naszej wyobraźni obrazy pustyni. Możemy tu spacerować po piaskach i czerpać inspirację z natury – jednak ciężko wepchać się z rowerami

Więcej informacji we wpisie: Pustynia Siedlecka

Rezerwat Sokole Góry

Kolejnym punktem naszej trasy jest Rezerwat Sokole Góry. To piękne miejsce z licznymi ścieżkami spacerowymi i punktami widokowymi. Możemy tu napawać się pięknymi widokami Jury Krakowsko-Częstochowskiej i obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Sokole Góry oferują tradycyjne dukty leśne – wygodne do jazdy na MTB.

Więcej informacji we wpisie: Rezerwat Sokole Góry

Góra Białko

Następnie możemy wybrać się na małą wspinaczkę z rowerami na Górę Białko. To popularne miejsce dla miłośników wspinaczki skalnej, które oferuje wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Dla tych, którzy nie są zainteresowani wspinaczką, góra Białko oferuje również wiele malowniczych widoków. 10 minut w górę z rowerem. My zostawiliśmy przypięte przy drzewie. (Spokojnie je widać cały czas)

Olsztyn

Po długiej jeździe rowerem warto odwiedzić Olsztyn. To przytulne miasteczko, które słynie z zamku na wzgórzu. Możemy tu zwiedzić zamek i podziwiać piękne widoki na okolicę.

Góry Towarne

Nasza trasa rowerowa prowadzi nas również przez Góry Towarne które oferują rewelacyjne widoki. Są wyjątkowo łatwe do zdobycia. 3-4 minuty pieszo lub też spróbować swoich sił w górskim rowerze.

Więcej informacji we wspisie: Góry Towarne

Częstochowa – stary rynek

Po powrocie do Częstochowy, warto odwiedzić jeszcze Stary Rynek. To historyczne miejsce pełne zabytkowych kamienic i przytulnych kafejek. Na Starym Rynku znajduje się pomnik legendarnego Częstochowa – założyciela Częstochowy.

Podsumowując, wycieczka rowerowa z Częstochowy do Żarek Letnisko i dalej do Złotego Potoku to doskonała opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku i pięknych krajobrazów. Ta malownicza trasa oferuje wiele atrakcji, takich jak rezerwat Ostrężnik czy zalew Amerykan. To doskonały sposób na zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i czerpanie przyjemności z jazdy rowerem.

4.9/5 - (25 votes)

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *