Lipnik w Słowacji - Przełęcz pod Tokarnią

Lipnik w Słowacji – Przełęcz pod Tokarnią

Lipnik to malownicza miejscowość położona w słowackich Pieninach. Jednym z najbardziej popularnych szlaków turystycznych w tym rejonie jest szlak przełęcz pod Tokarnią. Przełęcz ta znajduje się na wysokości około 1000 metrów n.p.m. i oddziela miejscowość Wielki Lipnik od Leśnicy. Jest to punkt widokowy, z którego można podziwiać piękne krajobrazy Tatry, Czerwony Klasztor oraz Beskid Sądecki.

Przełęcz pod Tokarnią

Przełęcz pod Tokarnią stanowi także początek wielu innych interesujących szlaków turystycznych. Jednym z nich jest szlak żółty, który prowadzi do Wysokiego Wierchu. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w całych Pieninach, skąd można podziwiać panoramę Tatr, Magur Spiskich oraz Dunajca. Innym ciekawym szlakiem jest szlak zielony, który prowadzi do Przełęczy Lesnické Sedlo. Z tej przełęczy można dostać się do Trzech Koron – jednego z symboli Pienin Właściwych.

Szlak z przełęczy pod Tokarnią na Wysoki Wierch

Moją propozycją jest spacer na Wysoki Wierch. Powinien zająć około godziny w jedną stronę. Jest to wędrówka po łące.

Zdjęcia ze szlaku na Wysoki Wierch

Lipnik i okolice

Lipnik i okolice to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Przełęcz pod Tokarnią jest jednym z punktów startowych, z którego rozpoczynają się różne trasy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie szlaki są łatwe. Niektóre z nich, takie jak szlak czarny prowadzący do Straňanskégo Sedla, wymagają od turystów dobrej kondycji i doświadczenia.

Przełęcz pod Tokarnią – parking

Przełęcz pod Tokarnią jest łatwo dostępna zarówno dla samochodów, jak i pieszych. W pobliżu przełęczy znajduje się wyznaczony parking, który umożliwia podróżnym zostawienie swoich pojazdów i rozpoczęcie pieszej wędrówki. Dla tych, którzy preferują podróżowanie komunikacją publiczną, w pobliżu przełęczy znajduje się również przystanek autobusowy.

Pieniny w Polsce i na Słowacji

Pieniny są jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce i na Słowacji. Są również jednym z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania turystyki górskiej. Przełęcz pod Tokarnią to jedno z wielu magicznych miejsc, które można odwiedzić w Pieninach.

Więcej informacji o Pieninach: Pieniny na Weekend

5/5 - (16 votes)
Zostań patronem i kup subskrypcję od 5zł przez GooglePay

Author: Robert

HEJ! TU ROBERT! Z wykształcenia jestem logistykiem. Na co dzień pracuję w fundacji wspierającej przedsiębiorców. W 2010 roku stworzyłem projekt mikro firmy spotBOX mającej na celu promocję i reklamę usług małych oraz średnich przedsiębiorstw. Uwielbiam luźny tryb życia, bez ciśnienia i owczego pędu. Proste rozwiązania, wypady i podróże. Lubię grać, a moim konikiem są smart technologie.

One thought on “Lipnik w Słowacji – Przełęcz pod Tokarnią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *